| Anonima2346 a întrebat:

Mi-am luat tensiunea și vreau să vă întreb ce înseamnă DIA mmHg mi-a ieșit 55 vreau să știu dacă e buna sau rea, vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Esti inca in limite normale!
sanatate multa!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E de bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi la medic sa ti spună el

| sierra1 a răspuns:

Cum ar spune o asistentă: aia mică e prea mică!

| Brizbriz a răspuns:

Cu ce ti-ai luat tensiunea?!?
toate aparatele de la marmacie au o scara in stanga si iti spune daca esti pe verde, galben, Orange sau rosu, adica... daca esti pe moarte sau nuhee hee

| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca e negru, atunci a murit... bateria. big grin

| christall a răspuns:

Dia vine de la diastola, sys de la sistola

| MrAM a răspuns:

Ai tensiunea sistolica si diastolica. In functie de varsta si sex determini valorile normale. Le gasesti si pe net.