| PlayFreestyleFun a întrebat:

Mi-am luxat glezna, iar peste 4 zile am probele sportive pentru admiterea la liceul militar. Fara sa ma duc la doctor cum as putea rezolva asta acasa, ce trebuie sa fac? Oare imi va trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti fi atat de inconstient incat sa nu margi la un ortoped --- mai ales ca, peste 4 zile, urmeaza sa sustii probele fizice! Medicul este singurul in masura sa-ti puna un diagnostic si sa-ti dea un sfat medical.
Asadar, mergi la medic, pana nu este prea tarziu!

| damy95gl a răspuns:

Cum a spus si utilizatorul alessia, trebuie sa mergi la ortoped pentru a vedea mai exact care este problema. Poate ca nu e ceva foarte grav, dar e mai sigur sa afli. In cazul in care vei avea nevoie de vreun bandaj elastic, recomand pe acesta: http://cronomed.ro/......stic.html. Multa sanatate si iti urez sa fii apt medical pentru probe!