| Sara2 a întrebat:

Mi-am scos un punct negru mic mic din talpa care m-a intepat poate fi ac de seringa sau spin(tep)? am simtit intepatura sunt ingrijorata nu mai am putere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maria_1984 a răspuns:

Stai linistita e doar un tep pe care l'ai avut in incaltaminte sau prin casa pe jos! Tuturor ni se intampla!\Daca l'ai scos e extraordinar! Ai fost inspirata! Se putea infecta si coace, provocand o durere mai mare! Daca te'a durut cand l'ai scos sau pana sa-ti dai seama ca aveai ceva in talpa e normal!
O sa-ti treaca! Stai linistita!
Succes!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai indepartat corpul strain din talpa, dezinfecteaza locul cu alcool si aplica un unguent cu antibiotic( de ex; tetraciclina, polysporin ) peste care pui un pansament steril! luni, mergi la medic care va decide daca este nevoie de un antitetanos.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Probabil un tep ceva.Nu iti faci e bine ca l-ai scos ca poate faceai infectie. Da-ti cu spirt sa desinfectezi

| Alexa_3478 a răspuns:

Daca nu mai ai putere, ...si nu mai poti merge celmai bine e sate duci la doctor. poate sa fi fost un ac de seringa cum ai spus sau ceva infectat!

| zuzumic a răspuns:

Mergi la medic

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Cred ca a fost un tep happy nu fii ingrijorata.si mie mi s`a intamplat cu ciobu`. stay calma ca nu e nimic gravwinking