| lika a întrebat:

Mi-au aparut niste bubite galbene in jurul capului penisului, pe linie. Nu stiu termenii stiintifici, am 18 ani, nu am avut contact sexual decat oral. Ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti da cu nimic inainte de a ajunge la urolog sau la dermatovenerolog, fiindca orice unguent va schimba aspectul leziunilor si medicul nu le va mai putea recunoaste. In plus, un antibiotic sau un antimicotic vor negativa culturile dar s-ar putea sa nu vindece boala.
Daca nu poti merge maine, du-te cat mai repede saptamana viitoare, dar nu te da cu nimic. Parerea mea medicala este ca raspunsul lui tundenana este unul bun si merita urmat.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa consulti un urolog cat mai repede... poate ai contactat o ciuperca de fapt sunt sigura... chiar daca nu ai facut decat sex oral... daca are o candidoza orala persoana carea ti-a facut sex oral ai toate sansele sa fi catigator... poate ai avut contact sexual mai de mult cu o alta persoana si se manifesta acum, in plus sunt si alte cai de infectare... wc-uri publice chiar daca esti baiat exista riscul, sau de la strand, etc... asta nu se stie decat daca mergi la medic... nu te trata dupa urche sau cu diferite unguente recomandate de alti useri pentru ca poate nu e ce cred ei... si poate iti faci mai mult rau decat bine, fiecare organism reactioneaza altfel ...eu nu doresc sa te speriu insa cat mai repede du-te la un urolog, fara rusine, multa sanatate

regis
| regis a răspuns:

Daca trec la spalat nu e decat o secretie unsuroasa normala. Daca nu trec ar fi indicat sa consulti un medic. Preventiv, mai ales daca ai si mancarimi, poti aplica un unguent pe baza de clotrimazol, un antimicotic care nu prea poate dauna.

regis
| regis a răspuns:

@tundenana - daca te referi la recomandarea mea, mai citeste o data. Eu ii spuneam sa se dea preventiv cu clotrimazol, pentru ca acesta nu strica dar il poate ajuta pana ajunge la medic (daca nu poate merge decat maine sau saptamana viitoare?). Iar recomandarile noastre sunt valabile numai in cazul in care nu este vorba de secretiile normale, care corespund descrierii si in urma spalarii dispar, caz in care nu are motive sa se alarmeze.
Si fara suparare, singura care a pus pana acum un diagnostic dupa ureche ai fost tu...

| leluc a răspuns:

Consulta un urolog.

| kake a răspuns:

Daca sunt mici, uniforme si nedureroase e posibil sa fie perfect normale. Niste mici glande pe care le are oricine doar ca la unii oameni si in anumite perioade sunt mai vizibile. Poti totusi sa treci pe la un medic daca vrei sa fii sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil stomatita sau lipsă.

| altul a răspuns:

Vezi ca medicul sa nu fie medica e grav!laughing