| SporeBox a întrebat:

Mi se poate diminua auzul daca ascult muzica cu casti in ear des? Eu de obicei ascult muzica seara inainte sa ma culc si cand fac teme. Totusi nu ascult la un volum mare. Undeva la jumatatea volumului maxim al telefonului meu daca nu mai putin. Se poate intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, auzul iti poate fii afecatat cand asculti zi de zi in casti, la volum mare, ca cel de la mijloc, inainte de maxim, este totusi volum mare.

| Dalmore a răspuns:

Da, dar telefoanele sunt deștepte și te avertizează in general când ai volumul prea mare și îți poate deteriora auzul. Eu sunt obsedata de muzică și aud cam prost. La jumătatea volumului nu aud mai nimic, decât dacă e noapte și liniște completă, deci nu cred că ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il dai la jumate nu cred da nu iti recomand sa asculti multe ore chiar si la jumate.da se poate sa faci tinitus si ramai pe viata cu un tiuit in ambele urechi asa am eu + alte probleme ce nu ti le poate rezolva niciun medic.
Daca ai casti cu dop nu le baga mult in urechi ca iti traumatizezi timpanul asa am patit eu ca ascultam muzica la maxim.

| 4ndr33y a răspuns:

Ascultatul muzicii la casti in special pentru mult timp, indiferent de volum, creeaza tinitus, uneori permanent (tiuit in urechi sau fosnituri)
Asculta la boxe la un volum rezonabil.