| anonim_4396 a întrebat:

1.Auzul pierdut se mai reface?

2. Știe cineva dacă a avansat atât de mult știința încât să se refacă și redea auzul pierdut?

3.Ce este până la urmă auzul acesta? (Nu-mi dați link-uri cu definiții sau chestii de genul, vreau o explicație simplă ca pentru proști).

4.Se poate pierde auzul de la ascultat muzică în căști non-stop și la volum maxim?

5. Otita din ce am auzit înseamnă perforarea timpanului, adică dacă ai ajuns deja la otită, ar trebui să reduci considerabil ascultarea muzicii în căști și mai ales la nivel maxim? Dacă nu faci asta, auzul se va uza și mai mult în timp, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

1 - Auzul pierdut nu se mai reface daca e o afectiune pe care nu o putem rezolva.
2 - Poate se poate reface timpanul cu anumite tehnologii, nu stiu, depinde si de afectiune, care e defectiunea.

3 - Auzul asta este ca sunetul e cumva o unda si loveste timpanul, ala vibreaza, si acele vibratii sunt traduse in sunete, chestia asta o face creierul dar nu stim cum face asta. Mai vibreaza si altele din urechea interna pe acolo, mai sunt si alte procese, dar principiul ala e.
Adica fiecare vibratie inseamna ceva. Cam asa pe scurt merge.

De aia in vid nu exista sunet, ca nefiind mediu de propagare adica erul, unda aia nu merge mai departe de difuzor, si deci nu are cine sa-ti loveasca timpanul, si nu auzi nimic oricat de tare e sunetul.
Unda inseamna perturbatie intr-un anumit mediu.

4 - Se poate pierde auzul de la casti cu volum mare, ca loveste foarte tare timpanul si se poate defecta.

5 - Nu stiu exact sa raspund.

| Freya1 a răspuns:

E în funcție de gravitate. Uneori da, prin aparate auditive sau operatii.In alte cazuri e pierdut de tot.

Auzul, e o percepție a sunetului ce în combinație cu creierul creaza un sens.Nu stiu cum sa explic asta.

Muzica în casti sau gălăgia frecventa da, îți pot afecta auzul în timp.Dar nu știu dacă îl pierzi neapărat.

Otita din câte știu e o infecție a urechii, ce o data ne ajunsa intr-un stadiu deplorabil se poate trata cu medicamente, picaturi.Si eu am avut otita dar am tratat-o și aud foarte bine.

| NLS a răspuns:

1. In cele mai multe cazuri, NU.

2. Exista aparate auditive, insa cand celulele senzoriale si nervul auditiv sunt distruse, acestea sunt 95% ineficiente, pentru ca degeaba amplifica intern sunetele din exterior, daca urechea ta nu mai e sensibila deloc la aceste semnale.

3. Auzul este un simt, sau o perceptie a semnalelor sonore din mediul exterior.
Celelalte 4 simturi principale:
gustul,
tactil (pipaitul),
olfactiv (mirosul),
vazul.
Toate acestea se realizeaza prin intermediul unor receptori, iar in cazul auzului, aceste celule receptoare se numesc cili, si se gasesc in urechea interna, in colhee.

4. Da. Sau in cel mai fericit caz, se poate slabi.
Daca asculti timp indelungat, timp de ani, si la volum mare...

5. Otita este doar o inflamatie a urechii, produsa de un virus sau de o bacterie. Se trateaza cu antibiotice. Ideea e ca trebuie tratata la timp.
NETRATATA, poate duce la complicatii, si implicit la slabirea sau pierderea auzului.
Nu reprezinta nicidecum o perforare a timpanului.

https://www.romedic.ro/......ta_img.php

###Cand celulele senzoriale sau/si elementele urechii medii sunt afectate,
insa nervul auditiv este macar partial functional, se poate realiza un implant, care va stimula direct nervul auditiv:

https://www.clinicaurechii.ro/archives/137

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Implant?!
Wow!
Deci chiar am avansat. happy
Auzisem doar așa băbește că auzul nu se mai reface. sad Dar asta sună optimistic. happy

| JuliaJulia5 a răspuns (pentru NLS):

Țin sa te contrazic, am avut o otita atât de puternică încât mi-a perforat timpanul și am rămas fără auz și cu vertij. Așa că e posibil

| Hammurabi a răspuns:

5. Otita e o infecție a urechii, nu înseamnă perforarea timpanului.
Otita se tratează și se vindecă.
Toți am avut otită când am fost mici.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Păi și eu de ce auzisem sau citisem că otita ar fi perforarea timpanului sau cumva spuneau că de fapt la asta se ajunge în timp?
Habar n-am.
Dar mulțumesc de informare. happy

| JuliaJulia5 a răspuns (pentru Hammurabi):

Otita e o infecție a urechii ce poate cauza perforarea timpanului. Am pățit! Nu mai aud și am vertij de atunci!

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. De cele mai multe ori, nu.
2. Idem 1.
3. Auzul este un simț, unul dintre cele cinci pe care le au oamenii. Sunetul în sine e o vibrație a aerului, vibrație ce e preluată de timpan, apoi de urechea medie și dusă în urechea internă, unde e transformată în impuls electric și dusă de neuroni la creier, în lobul parietal (dacă nu mă înșel).
4. Da, e foarte probabil.
5. Otita e o infecție a canalului auditiv, ce poate avea ca și complicație lariginta, deoarece microbii pot coborî prin trompa lui Eustachio în faringe.

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Nu dar se poate ajunge la tinitus.

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit2k23):

Aaa?! Asta ce mai e? happy

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Țiuie urechea mereu