| anonim_4396 a întrebat:

Mie mi-a venit menstruatia in iulie pentru prima oara si de abia ieri mi-a venit iar.Nu aceasta era oricum problema.Ieri nu am avut asa nicio problema. Dar azi imi curg niste cheaguri de sange incat mie si frica sa ma ridic ca simt ca imi cad iar. Oare de la ce? Am si niste dureri de burta si spate insuportabile...

Funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Acele cheaguri de sange, cum le spui tu, sunt de fapt bucati de endometru care se elimina din uter. In primul an, fetele au menstruatii neregulate, asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi.Pentru durere, poti lua un NoSpa, un Ibuprofen de 200 mg. Daca crezi ca sangerarea e prea abundenta, bea o fiola de Calciu.

| Esperança a răspuns:

Nu e normal sa ai cheaguri de sange mergi la medic pentru un control.Cheagurile apar din cauza unei probleme care trebuie rezolvate, nu sta asa.Mai ales daca mai ai si dureri insuportabile. parerea mea.

| florentttina a răspuns:

Nu te ingrijora eu cred ca este normal si mie mi s-a intamplat si prietenelor mele dar daca tu esti ingrijorata poti apela la un medic ca sa nu te mai ingrijorezi!

| Biaaancaaaaaa a răspuns:

Mai,e normal sa ai dureri de burta, spate si cheaguri...Asta inseamna ca ai racit(asa am si eu cand racesc). Stai in pat,odihneste-te,ia o pastila(algocalmin, ceva), un ceai si-ti trece. Trebuie doar sa te odihnesti. Si poate ar trebui sa te duci la un medic in legatura cu cheagurile. Eu zic ca sunt normale, atat timp cat sunt micute...Ai grija de tine!

| lavy_7567 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa mergi la un medic.Sa iti vina menstruatia in Iulie si dupa sa nu'ti mai vina deloc.si acum sa-ti vina cu cheaguri de sange.[Menstruatia e normal sa iti vina in fiecare luna].Nu e normal.Du-te la medic.s-ar putea sa ai o dereglare.Du-te cat mai repede la medic sa nu faci vreo complicatie.Sa nu faci vreo hemoragie ceva.