| pynnk a întrebat:

Mierea naturala de albine ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde cata si cu ce o mananci.
Daca iti pui o ligurita- doua in ceai, sau ceva de genul asta, atunci nu te vei ingrasa. Daca mananci cu paine si unt jumate de kilogram de miere, atunci da, te vei ingrasa.
Nu fa excese, si poti manca linistita putina miere. Plus ca e si foarte sanatoasa.
O seara frumoasa!

| doctorandus a răspuns:

Mierea consta in principal din zahar invertit, adica din glucoza si fructoza. Astea aduc calorii, depinde cat mananci. Daca mananci mai multe calorii decat arzi, vei creste in greutate. In plus, consumul cronic de fructoza are efecte asemanatoare cu consumul cronic de alcool (alcoolism).

| Azµre a răspuns:

Mierea este mai dulce decât zahărul o linguriță conține 65 de calorii pe când o linguriță de zahăr 48!

| Less_Ray_1990 a răspuns:

Nu ingrasa eu manac in fiecare zi si n-am nimic ba cateodata mai si slabesc

| girl28 a răspuns:

Nu.

| Sarraa97 a răspuns:

Buna! Nu, nu ingrasa dar sa nu combini mierea cu alimente care ingrasa.winking

| makeyousmile17 a răspuns:

Nup.big grin

| Robertbv a răspuns:

Da si o sa te faci cat o vaca laughing