| DenissaDeea a întrebat:

Mierea de albine naturala e buna ca tratament naturist curitativa a tenului direct pe fata/piele? ce efect are asupra pieli?

Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

Da, are destule proprietati, dar de aplicat direct pe fata nu, ci adaugand ori un galbenus de ou asta in functie de tenul tau.

8 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Mierea este un ingredient foarte bun care este deseori folosit in mastile cosmetice, care se pot prepara usor, acasa. Mierea are proprietati nutritive si un important rol de hidratare a pielii.
-Masca hidratanta cu miere si lapte
Se amesteca 2 linguri de miere si 2 linguri de lapte si se intinde amestecul pe fata si pe gat. Se lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi se clateste cu apa calduta.
-Amesteca o lingura de miere, o capsula de vitamina A, 1 lingura de iaurt si un galbenus de ou. Ca sa mai subtiezi amestecul, adauga putin amidon de porumb. Aplica masca pe pielea curata si lasa timp de 20 de minute. Clateste cu apa calduta.
-Aceasta masca se pregateste adaugand la un galbenus de ou, o lingurita de ulei si jumatate lingurita miere de albine, cateva picaturi de zeama de lamaie.(este excelenta pentru tenul uscat).

| gabimaris a răspuns:

Mare grija, daca sunt persoane alergice la componente apicole, nu se recomanda folosirea produselor pe baza de miere, polen etc! Pericol de eczeme, iritatii, alergii!

| giulya85 a răspuns:

Da-i un search pe google si afli mult mai multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miere+galbenus+o lingurita de ulei de masline virgin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mierea naturală de albine este un bun tonic atât intern cât și extern.
Multe creme de față, măști de față-păr au în componență mierea.
Din antichitate se pomenește de beneficiile mierii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Denisa, in urma cu mai multi ani mia-am oparit piciorul foarte rau pana la oase, m-a salvat mierea de albina naturala am folosit m10 kg de mire puneam in fiecare zi impreuna cu un galbenus timp de o luna, vreau sa-ti spun ca nu mi-au ramas cicatrici, iar in alte ocazii am folosit mierea ca tratament pentru stomac.

| Anna17 a răspuns:

Este buna mierea pentru arsurile solare? daca da, cum procedez?