| Sara2 a întrebat:

Modificările artrozice se vindecă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Pai, haide mai intai sa vedem ce inseamna asta!

Modificarile artrozice sunt modificari patologice ale cartilajului articular.
Acestea pot fi de 4 tipuri:
-morfologice;
-metabolice;
-biomecanice;
-biochimice.

Aceste modificari au in cele mai multe cazuri efecte ireversibile, singura categorie de modificari cu un anumit procent de corectie satisfacator fiind cea a modificarilor biochimice.