| mihnea_mos a întrebat:

Muscatura sarpelui de apa e letala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca te referi la serpii nostri, romanesti, nu. Doare putin, dar trece.

| adina68 a răspuns:

La noi in tara nu sunt letali, dar in alte tari sunt specii de apa care sunt veninoase.
In tara noastra, singura specie de sarpe care este letala este vipera, care nu este sarpe de apa.

| moonY a răspuns:

Daca esti intr'o apa cu adancime mare si nu stii sa inoti, e letala

| giulya85 a răspuns:

Muscatura sarpelui de apa nu este letala atata vreme cat masurile de prim ajutor sunt corecte.

| selef a răspuns:

Depinde de apa.

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Daca e netrata bineinteles ca da
dar in ziua de azi medicina a ajuns departe si se gaseste si un tratament pentru asa ceva

| fryekid a răspuns:

Nu stiu ce ai putea sa le faci ca sa te muste ^_^ daca doar faci baie ei sunt speriati de tine si fug )

| fryekid a răspuns:

Eu nu inteleg de ce vorbiti despre "dupa muscatura" daca oricum sarpele de apa nu te manca. Nu aveti belti cu trestie prin zona? Numa sa arunci o pietricica sa vezi ce dispare. De fapt ati auzit ca cineva a fost muscat de sarpe?
Sunt copii aici care prind multi serpi si ii bag intr-o singura sticla si ii vinde la chinezi de la colt care vand si ei la randu lor adidasi cu 20 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai practic el nici nu vrea sa te muste ci sa te pupe. din greseala doar se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este veninoasa, dar poate fi letala datorita microbilor care sunt cu milioanele intre dintii sarpelui, daca nu este tratata la timp da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr broaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde in ce sens vrei sa te referi ca sarpele de apa din cate stiu eu nu musca in niciun caz in apa............in afara apein o musca dar nu cred ca muscatura e letalawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este letata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am prin in copilarie multi serpi de apa. Nu reuseam sa-i conving nici macar sa deschida gura. Odata, am reusit si am pipait cu grija (sa nu-i fac rau) dintii. Sunt ca niste varfuri de ac, fini, ascutiti si scurti. Asemenea intepaturi superficiale ar putea intr-adevar cel mult sa se infecteze, la fel ca orice alta leziune.

| neluta a răspuns:

Cine spune ca sarpele de apa zis si natrix natrix nu musca sub apa se inseala amarnic.Am multa experienta cu aceasta specie si va pot garanta ca musca sub apa.Sa fim seriosi, se hraneste cu mormoloci, doar prada mai mare o scoate la mal.Ca nu poate sta mult cu gura deschisa este altceva. Uneori pot fi foarte agresivi, mai ales femelele.Si in privinta muscaturii...in niciun caz nu este letala dar iti pot spune ca doare ingrozitor.Acum 2 ani am fost muscat de piept de catre un exemplar adult. Efectele au fost urmatoarele:zona cu muscatura se umfla si durerea te tine in jur de o saptamana. Cel putin asa a tinut la mine.Singurul motiv pentru care am fost muscat a fost ca am facut zgomot, sunt foarte sensibili la zgomot si vibratii puternice, altfel iti garantez ca daca esti calm nu te musca.Il poti baga si in pantaloni! laughing

| Gheorghe_Gelea_1961 a răspuns:

Serpii de apa nu musca in apa decat daca sunt prinsi cu mana si au posibilitatea de miscare. Am fost muscat de sarpe de apa, si rana s-a infectat. Am scapat cam in 5-6 zile de umflatura. Infectarea se produce datorita contactului ranii cu apa infestata nicidecum sarpelui (veninului de sarpe) Imi este o frica aproape bolnavicioasa de serpi si paradoxal chiar mie mi s-a intamplat acum un an prin aprilie, am cumparat lemne pentru foc aduse direct din padure. Intr-o zi am gasit 5 pui de sarpe intinsi la soare a carei lumina trecea printr-o fereastra. Am innebunit de spaima dar totusi instinctul imi spunea ca daca nu-i omor, voi trai cu aceasta frica permanent. Totul se petrecea in magazia de lem ne. I-am omorat pe toti dar si acum cand intru acolo ma uit in stanga si-n dreapta de spaima. De loc sunt din judetul Giurgiu si cineva spunea ca a vazut un,, sarpe lung de peste un metru'' iar colegii care psteaza pe site-uri s-au amuzat spunand ca nu are cum sa creasca atat de mare. Am gasit un sarpe in gradina casei acum 19 ani care avea lungimea de 1, 8 m. Am chemat pe cineva sa-l omoare dar acestuia i-a fost mila, l-a luat si i-a dat drumul pe camp, dupa ce l-a masurat. Deci avem si serpi,, marisori''. Ce am remarcat la acel sarpe, este culoarea, avea o tenta de bleu foarte deschis si partea dinspre cap parea din sticla mată. Oricui i+am spus acest aspect, mi-a zis ca am vazut asa de frica, dar a confirmat si cel care a luat sarpele si a zis ca: fie era o boala a acelui sarpe, fie naparlea.