| Sefuuuu a întrebat:

Nu am nici o problema, am doar o întrebare.
Poți avea cancer la cap fiind copil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti avea cancer la creier din cauza telefoanelor.
Este un fapt confirmat de un medic neurochirurg din Australia, care acum cativa ani tragea un semnal de alarma pe postul national de televiziune din Australia, ca saptamanal apar copii cu cancere la creier, din cauza emanatiilor telefoanelor care le afectaeza creierul.
Voi cauta acel articol online si-l trimit!

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Mai rar, dar se poate. Sunt multe motive.

| StefanFlorea a răspuns:

Poți avea cancer la nivelul creierului la orice vârstă. Însă de obicei acest cancer este destul de rar, se întâlnește în general la cancere apărute în alte zone ale corpului și au metastazat la creier. Cauzele cancerului nu se cunosc 100%. Un factor este alimentația, mediul unde trăiești( poluatia, expunerea la soare și radiații). Un alt factor este cel genetic sau pur și simplu o eroare genetica. Practic cancerul nu este o boala ci o eroare genetica, o celula are scris în ADN ce trebuie sa facă și când sa se divid și durata de viata, când celula este expusa unor medii toxice aceasta se transforma în celula maligna ( canceroasa) sau la formarea unei celule apare eroarea în ADN, iar aceasta o sa scăpa de sub control și o sa se înmulțească haotic în corp formând tumori fără sa răspundă la comenzile sistemului nervos, sistemul imun nu poate acționa împotriva acestor celule. Telefoanele, calculatoarele, televizoarele puțin probabil sa pornească cancerul. Majoritatea cancerelor cerebrale( tumori primare - adica apărute la creier, nu care s-au extins din alte zone) sunt din cauza expunerilor la radiații puternice ( nu ale telefoanelor etc) și ale expunerilor la razele UV are soarelui.