| Andrei200300 a întrebat:

La biorezonanta poți afla dacă ai cancer sau început de cancer? Sau boli hepatice? Sau daca ai cheaguri de sânge? Sau vreo problemă gravă de sănătate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biorezonanța este o excrocherie, scam. Nu poți afla nimic. Câtă apă ai în tine, câtă slănină.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ăștia zic că da...
https://www.biocentermedical.ro/......tratament/

| sadrian46 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce scrie pe acel site?
la nivelul structurilor de unde energetice generate la nivelul tesuturilor, organelor sau celulelor organismului. Structuri de unde energetice. Ce e aia, poți să îmi spui? Nu poți, deoarece numai cei de la Institutele de Psihofizică (sic) din Rusia unde se face pseudo știință știu.
Într-o ședintă se investighează activitatea a 29 de organe și funcții ale organismului.
Măi, cum le știe aparatul acesta pe toate. A naibii rușii ăștia!
Iei pacientul îi pui un electrod în mână, ai grijă să îl și gâdile un pic un curent de mică intensitate și îi pui în față um ecran care se bâțăie colorat și în 5 minute îți spune ce vitamine ai sau n-ai în tine. Nici Isus, nu era în stare de așa chestii miraculoase. Mare e grădina Domnului. Și se tot mută gardul să încapă toți.

| LPCTSTR a răspuns:

"Bioresonance therapy (including MORA therapy) is a pseudoscientific medical practice in which it is proposed that electromagnetic waves can be used to diagnose and treat human illness."
Orice pseudostiinta e inutila si nu are efecte altele decat placebo.

Pentru probleme de sanatate, mergi la medicii reali pentru analize si investigatii.
Cancerele si cheagurile se depisteaza cu investigatii de imagistica medicala. In afara de leucemie, niciun cancer nu poate fi depistat prin analize de sange, deci nu-ti face sperante ca sunt de ajuns niste investigatii partiale sau superficiale.

| Caro34 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sunt parametri din analizele medicale de sange care depisteaza cancerele!winking

| Caro34 a răspuns:

Biorezonanta este o metoda ajutatoare pentru diferite diagnostice! Daca ne-ai mai spune si alte simptome atunci te-am putea ajuta mai mult! Boli hepatice, cheaguri de sange etc. sunt chestii generale insa trebuie particularizate si diagnosticate diferential! Numai bine!

| doctorandus a răspuns (pentru Caro34):

Google Quackwatch.