| Speranta12 a întrebat:

Nu era o regula importanta ca inainte sa faceti sex neprotejat si inainte sa concepeti un copil, trebuie sa aveti amandoi analizele de boli cu transmitere sexuala facute? Ca am vazut multe povesti aici pe TPU si in viata reala cum ca au facut-o fara sa stie de sanatatea celuilalt si nu mi se pare ok deloc. Adica pentru o placere sexuala trecatoare, risca tinerii sa-si strice sanatatea pentru toata viata. Voi cum ati reactiona daca partenera/ partenerul vostru v-ar cere analizele medicale? Voi insiva i le-ati cere celuilalt? Sincer, eu i le-as cere, pentru ca oricat de bine l-as cunoaste, tot mai multa incredere am in analize decat in vorbe si tin mai mult la sanatatea mea decat la o placere trecatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Dar prezervativul nu influenteaza cu nimic simturile barbatului, nu ar trebui sa cedezi la insistentele lui daca ti-e frica.
Si ar trebui sa faci neprotejat numai cand ai o relatie stabila si mai lunga. Iar in cazul asta poti merge cu el la analize. Gen sa il iei de-o parte si sa ii spui: iubi, hai sa mergem sa ne facem si noi niste analize ca asa trebuie din cand in cand, toata lumea face periodic, sa vedem daca suntem sanatosi etc si mergeti amandoi happy

13 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Inainte de casatorie, DA, asa se face, este chiar lege, si nu poti obtine certificatul de casatorie fara analize!

insa sex poti sa faci oricand, oriunde si cu oricine (foarte cinica afirmatia, se refera la "in general" nu la ce faci tu personal) asa ca legea NU poate interveni in cazul asta, iar legea bunului simt e ignorata total daca esti aprins(a) RAU (mai ales baietii, nu o sa iti ceara unei fete certificat de sanatate cand are ocazia sa si-o puna)

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Si cum ar reactiona un baiat in relatie sa zicem de o luna-2 daca i-ai cere analizele inainte de sex? Ca eu cred ca majoritatea s-ar supara si s-ar uita stramb la tine "cuum, imi pui tu sub semnul intrebarii sanatatea?" laughing Dar eu nu as face sex cu nimeni fara sa stiu cum sta la categoria boli sexuale. Insa nu stiu cum sa aduc subiectul, nu stiu cum sa il intreb intr-un mod amiabil. Tu ce ma sfatuiesti?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Dap, asa ar reactiona un baiat, chiar mai rau... cu furie!
insa, solutia e simpla: nu faci sex neprotejat SI
MAI ALES

replica din serialul "Dadaca"... "NU STII CA ASTA E *SINGURUL* LUCRU CARE **TREBUIE** CUMPARAT RETAIL?!?"

INTOTDEAUNA folosesti prezervative de cea mai buna calitate

in plus, nu stiu daca stii asta, multi nu stiu, daca folosesti sau (mai rau) ai nevoie de lubrifiant, TREBUIE unul bazat pe apa (care e mai scump) si INI NICI UN CAZ ALTCEVA, pentru ca prezervativul se v-a rupe de la alt lubrifiant (baby oil sau ceva de genul asta reactioneaza naspa cu latex-ul din care e facut prezervativul)

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Pai da evident ca cu prezervativ dar la un moment dat tot va veni timpul si fara si atunci cum sa-i spun ca vreau sa stiu cum sta cu sanatatea?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Pai, pana atunci aflii mai multe despre el, oricum

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

A da. Sper

| Furnicuta000 a răspuns:

Si tu crezi ca se vede tot la analize? Le faci, dar trebuie si un doctor sa le interpreteze.
Si se presupune ca daca ati ajuns in stadiul in care faceti neprotejat si vreti sa concepeti un copil deja nu mai exista secrete si rusine intre voi, el oricum trebuie sa isi faca analize periodic (asa ar fi ideal) si tu vei avea acces la ele.

| Speranta12 explică (pentru Furnicuta000):

Una e sa faci sex neprotejat si alta e s-o faci cu scop sa faca copii. Pe TPU si in viata reala am intalnit si povesti de viata, in care desi se cunoasteau foarte bine, unul din ei tot a ascuns ca are boli venerice si i-a dat si celuilalt pentru ca nu stia de treaba asta si de analize nici nu mai vorbim.

| Speranta12 explică (pentru Furnicuta000):

Si cum ar reactiona un baiat in relatie sa zicem de o luna- doua-trei daca i-ai cere analizele inainte de sex? Ca eu cred ca majoritatea s-ar supara si s-ar uita stramb la tine "cuum, imi pui tu sub semnul intrebarii sanatatea?" laughing Dar eu nu as face sex cu nimeni fara sa stiu cum sta la categoria boli sexuale. Insa nu stiu cum sa aduc subiectul, nu stiu cum sa il intreb intr-un mod amiabil. Tu ce ma sfatuiesti?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Speranta12):

Eu in primul rand nu as face sex neprotejat, deloc!
Cea mai bun metoda de protectie e prezervativul, el ar trebui sa fie baza.

| Speranta12 explică (pentru Furnicuta000):

Da evident ca cu prezervativ dar la un moment dat tot va veni timpul si fara si atunci cum sa-i spun ca vreau sa stiu cum sta cu sanatatea?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Speranta12):

Dar prezervativul nu influenteaza cu nimic simturile barbatului, nu ar trebui sa cedezi la insistentele lui daca ti-e frica.
Si ar trebui sa faci neprotejat numai cand ai o relatie stabila si mai lunga. Iar in cazul asta poti merge cu el la analize. Gen sa il iei de-o parte si sa ii spui: iubi, hai sa mergem sa ne facem si noi niste analize ca asa trebuie din cand in cand, toata lumea face periodic, sa vedem daca suntem sanatosi etc si mergeti amandoi happy

| MPersephone a răspuns:

Cred ca ce fce un cuplu trebuie sa ramana in ei. Si daca au riscat, sa nu stea aici sa se planga ca sunt paranoici.
Nu, nu m-as supara daca partenerul mi-ar cere sa ma testez. Si cred ca e important sa stii cate ceva din istoricul persoanei in alte relatii.

| Speranta12 explică (pentru MPersephone):

Si cum ar reactiona un baiat in relatie sa zicem de o luna-2 daca i-ai cere analizele inainte de sex? Ca eu cred ca majoritatea s-ar supara si s-ar uita stramb la tine "cuum, imi pui tu sub semnul intrebarii sanatatea?" laughing Dar eu nu as face sex cu nimeni fara sa stiu cum sta la categoria boli sexuale. Insa nu stiu cum sa aduc subiectul. Nu stiu cum sa il intreb intr-un mod amiabil. Tu ce ma sfatuiesti?