| Hannah06 a întrebat:

Nu mai am emotii de bucurie, tristete, furie..am leziuni la creier.O sa ajung in scaun cu rotile.Nu vreau sa fiu povara pentru nimeni.M-am gandit la sinucidere.Nu vreau sa ajung in iad daca ma sinucid
Voi ce ati face? V-ati sinucide?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stresul, bata-l vina...
A terminat multe vieții. :(
Posibil din cauza lui sa ai tu probleme serioase acum.

Nu trebuie sa te sinucizi. Ți-o zic ca unul care a trecut prin dureri groaznice timp de un an și jumătate, dureri ce au crescut mereu pana la limita suportabilității, încît am realizat că dacă vor mai creste o zi, a doua zi va trebui sa mă sinucid, că nu le mai suportam. Totuși, dupa cum vezi, nu am făcut-o, altfel, nu îți mai scriam acum. A mai trebuit să treacă un an și jumătate de dureri groaznice, dureri inexplicabile pentru medici, dureri care făceau că viața sa fie un chin secunda cu secunda. Acum masor viața în minute, atunci măsuram viata in secunde de durere. Dar, și e un mare dar aici, daca pana in acele momente viața mea a fost una anosta, după, viața mea a fost una veritabila, am învățat să trăiesc cu adevărat. Cele mai mari realizări din viața le am dupa acea perioadă de suferință. Și acum mai am probleme, și uneori serioase, dar am descoperit că exista viața și dincolo de durere, dincolo de incapacitatea de a face anumite lucruri. De fapt, tocmai acea incapacitate m-a dus catre a fi ce sunt acum.

Îți recomand cartea "Joni".
https://www.librariadelfin.ro/carte/joni-joni-eareckson-tada--i75315
E autobiografia unei femei ce la 17 ani a avut un accident urit ce a pus-o pe toata viața într-un scaun cu rotile. Și ea a experimentat la început ce experimentezi tu, furie, tristețe, neputință, dorința de a se sinucide (ea, din nefericire era paralizată de la gît in jos și desi a dorit mult, nu a putut să o facă). Te vei regăsi în experienta ei cu siguranță. Dar, dincolo de asta, vei înțelege ce a facut diferența și în viața ei, ca și în a mea, de a ajuns sa zică că a fost cel mai bun lucru care i s-a întâmplat. Joni a ajuns sa facă parte din Consiliul național pentru problemele celor cu handicap al Americii.
Deci, orice ar fi, continua viața. Nu va mai fi cum o dorești. Va fi dureros de multe ori. Dar, dincolo de acestea, in toate lucrurile prin care vei trece vei putea găsi un sens, vei putea găsi ceva care sa te determine să mergi mai departe, care îți va da motivația sa lupți, și care îți va da o noua viață, pe care o vei pretui mai mult decât cea de pana acum.

| cristi202 a răspuns:

Am uitat sa specific un lucru: Joni este și o adevărată artista, desi desenează și picteaza cu... gura. E destul să cauți pe Google "Joni Eareckson Tara artworks" ca sa înțelegi.

| Violleta2022 a răspuns:

Prebuie sa fii dusa rau cu pluta ca sa te gandesti la sinuciderea, fiindca nici un om nromal nu ar alege calea asta.

la 27 de ani tu banuiestica ai leziuni pe creier, sau ti s-a confirmat acest diagnostic?

| Hannah06 explică (pentru Violleta2022):

Mi s-a confirmat la rmn si apoi am mers la neurolog
Nici eu nu vreau sa aleg asta.dar nu stiu cum va evolua boala

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hannah06):

Mergi te rog si te trateaza-te psihic, ca stresul pe care ti-l induci acum iti agraveaza starea de sanatate.
In ce priveste scaunul cu rotile, cred ca exagerezi, ca bola poate evolua urat DOAR daca acum nu faci ce trebuie, dar pentru asta ai avea foarte multi ani unde poti corecta starea pe care o ai acum.
Hrana sanatosa (fara fast food, fara carnuri procesate, fara paine alba, fara alcool si sucuri), apuca-te serios de sport si mergi la psiholog fiindca toate te pot ajuta sa te insanatosesti!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai am emotii de bucurie tristete furie. Mâncarea are gust? Deci mai ai emoții. După ce mori nu ajungi nicăieri.

| Mosotti a răspuns:

Iadu si raiul nu exista, e inventia religiei inventata de smecheri sa manipuleze oamenii, iadul e aici pe pamant.
Dar nu asta e problema, problema e ca poate ai o depresie ce trebuie tratata, ca aia face ce ai tu.

Nu m-as sinucide, m-as duce la un psihiatru si as incerca orice ca sa scap de asta.
Dupa aia daca nu se repara si viata nu mai exista si nu va mai fi, as vedea ce fac.

| relian a răspuns:

Fiecare face cei place, cit il duce mintea. Ce ar face cineva, sau ce ai face tu, poate altul nu ar face, ca urmare degeaba intrebi, fiecare e cu gindurile lui, cu intentiile lui.

Nu ajunge nimeni in iad, dar nici in rai laughing cand ai murit s-a stins lumina si nu mai stii absolut nimic, pur si simplu nu mai existi, adica tu nu mai esrti constient de nimic.

Or sa te tina minte familia o vreme, apoi in max 30-50 de ani n-o sa mai stie nimeni de tine ca ai existat.

Dar odata ce povestesti pe aici una alta, cred ca esti in regula, unu cu leziuni la creier, ar fi fost prin spital, asa ca daca ai idei de astea sinucigase, cel mai bun ar fi sa mergi la un spihiatru, vezi ce spune.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ia stai așa? Ce tip de leziuni ți-au ieșit la RMN? Cine ți-a zis ca ajungi in scaun cu rotile? Depinde și cât de numeroase sunt acele leziuni.
Cred ca ai sărit direct la concluzii și nu e ok. Îmi e greu sa cred ca doctorul ti-a zis "domnișoara, vei ajunge in scaun cu rotile". Capul sus, fii optimista, asta conteaza enorm pentru corpul tău și mergi înainte. Sinuciderea nu e o varianta. Câte minuni nu se întâmplă pe lumea asta. Ai șanse sa duci o viața liniștita și văd ca te sabotezi singurică.
Nu e bine. Viața e și cu bune și cu rele și ne e data ca sa o trăim și sa ne bucuram de ea cum putem.

| Hannah06 explică (pentru Nirvanaaa):

Nu,nu mi-a zis asta ca voi ajunge in scaun cu rotile
Dar m-a supus clinic la mai multe investigatii:de mers, vaz, senzitive
Si de fapt am si cautat pe internet dupa vizita la neurolog
Ma gandesc ca e groaznic ca atunci cand faci ceva bine sa nu ai un sentiment de bucurie, satisfactie
Am si pierderi de memorie..printre altele

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Hannah06):

Și ce a constatat in urma examenului clinic?
Pierderi de memorie au multe persoane - din vaste motive cel mai rău fiind stresul. Stresul constant ne epuizează, iar creierul nu funcționează la cote maxime și de aici apar aceste stări. Eu zic ca problema e de natura emoțională - faptul ca nu simți bucurie tine mai mult de psihic nu de neurologie.
Internetul agravează mult mai rău decât e de fapt. Dacă cauți ca te doare capul îți zice ca ai vreo tumora. Cere părere avizata, nu mai citi de pe internet. Iar orice intrebare pe care o ai pune-o neurologului ca e in măsura sa îți răspundă. Pe internet îți zic ca 99% la suta din articole nu-s scrise de neurologi.

| Hannah06 explică (pentru Nirvanaaa):

In urma examenului clinic sunt bine:la mers, vaz, si nici nu am avut furnicaturi.
Doar nu.mi aduc aminte amintiri si lipsa emotiilor si.mi simt creierul slabit din cauza stresului
Dar asa mi-a zis si neurologul sa merg la un psihiatru.dar nu am crezut eu ca e vorba de psihic ca nu auzit de nicio boala cu asa ceva.dar multumesc de sfat:3

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Hannah06):

Anxietatea, depresia pot fi boli care pot cauza ce descrii tu. Neurologic ești bine, ceea ce e îmbucurător. Caută sa vorbesti cu un psihiatru sa discutați puțin. Spune-i tot ce simți. Datoria unui medic e sa nu judece. Multă sănătate și numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om bolnav nu se sinucide.

| anonimulmut a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo pentru încurajare, prăjeles... Cum să scrii așa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimulmut):

Nu ție ți-am răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei fi o povara, consulta alt neurolog

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună.Te rog citeste atenta si de mai multe ori asta, pana intelegi.

Am intalnit mai multe cazuri care au trecut prin problema asta.
Sunt niste pasi de urmat si in cateva zile deja o sa simti o schimbare importantă.

1.Ai o problema deschisa (tu ca om) care probabil a trecut si printr-o etapa foarte importanta in care ai cautat ultimele solutii si cele mai grele, pentru a o rezolva.Acum ai ajuns in punctul in care ai 2 variante : te resemnezi sau te sinucizi?
Continui noua ta existenta(cu schimbarea pe care o ai, din cauza problemei acesteia) sau te sinucizi ca ai ales ușa gresita la final de problema?
sunt 2 usi :
1.Resemnare
2.Sinucidere

Odata ce ai iesit si incuiat definitiv prima ușă, iti vei continua viata ca si persoana care esti tu,, acum,, fara sa te mai gandesti/frustrezi/superi de cum era fiind varianta cealanta.In momentul in care te resemnezi si incui usa asa definitiv, iti spun sigur ca bucuria/tristetea/furia vor revenii absolut toate.
Ai 2 lucruri de facut pentru asta:inchizi problema si te resemnezi nu te mai gandesti, nu se mai pune problema de asta si al-2lea sa urmezi modelul asta: (in cateva zile o sa simti iar tot, cate puțin).
Deci REZOLVAREA pentru revenirea starilor pierdute, doar fă si o sa vezi diferenta. Daca nu merge, imi spui ce si iti explic mai mult:

1.Gandeste-te bine si alege 1 conceptie din : filosofice, științifice, tehnice, literare. -trebuie sa-ti selectezi domeniul in care ai cele mai multe pareri si idei de spus (adica viata ta de pana acum, in ce domeniu te-ai descurcat tu cel mai bine. daca nu stii sigur cauti asa pe google : filosofice DEX, stintifice DEX si verifici sigur.

2.
Trebuie sa incepi sa rezolvi probleme si dificultati mici si mari DIN DOMENIUL pe care ti l-ai ales mai sus(adica ceea ce faceai pana acum nu ceva nou, dar sa le rezolvi si sa treci peste dificultatile puse de Intrebari si problemele care te tin in loc, sa le pui un punct final cand ai terminat problema si sa continui.
Le poti rezolva:
pe internet : TPU, jocuri, alte site-uri
din viata ta: sa incepi usor sa rezolvi
poti incerca si probleme/dificultati imaginare (filme, povesti) daca crezi ca gasesti 1% placere sa faci asta, atunci merg si ele.

SCOPUL cel mai important e ca rezultatul final OBTINUT sa fie APROPIAT de realizarea scopului.Problema rezolvata, dificultate invinsa si ai trecut de IMPAS.
si o sa simti iar tot.

Modalitate de a rezolva o dificultate, o problemă, de a ieși dintr-un impas etc
------------------------------------------------------
A-2a usa-sinuciderea nu trebuie sa o mai incui dupa ce ai iesit pe ea,alegand-o,ea arata disperarea in care te aflai in momentul in care ai intampinat o problema MARE MARE MARE,ai luptat MULT MULT si l-a final ai fugit de ea,lasand usa deschisa =DISPERARE.
nu se poate rezolva - absolut tot ceea ce pastreaza legatura cu problema asta nu mai baga in seama.
Bucura-te de noul TU,acomodeaza-te si CEL MAI IMPORTANT:
gasesteti activitati si noi metode pentru tot ceea ce faci tu in viata.
exemplu:
un om fara maini si fara rezolvare la problema.

,,Ma duceam la tenis de camp cu prietenii ma jucam cateva ore,,= activitatea mea
acum cum face,nu are maini,e o noua persoana care a ales RESEMNAREA problemei :

,,Ma duc la tenis de camp tot cu prietenii si aici,, aleg pentru noile mele posibilitati,, sa fac ceva ce NU FACEAM inainte de problema. ex:
,, eu arbitru,,-te distrezi
arbitru nu stateai niciodata in exemplul asta, e o viata noua si diferita, alte distractii.

Incearca, succes.

| Mavni a răspuns:

In urma carei investigatii s-a constatat ca ai leziuni la creier?
Lipsa emotiilor poate avea si alte cauze.
Daca te sinucizi, garantat ajungi in Iad.

| Hannah06 explică (pentru Mavni):

In urma rmn-ului
Neurologul mi-a spus ca am boala demielinizata cerebrala.din cauza imunitatii scazute din timpul stresului

| anonimulmut a răspuns (pentru Hannah06):

Nu fă așa ceva!

| Mavni a răspuns (pentru Hannah06):

Haida de! Nu se prea leaga.
Mai degraba cred ca ai consultat "doctorul internet".
Mergi la un medic adevarat.

| Mavni a răspuns (pentru Mavni):

Si apropo, acum vad intrebarea anterioara. Daca inca esti copil, ce testament faci? Ce ai de lasat?

| Davyd2001 a răspuns:

Nuu, eu nu m as sinucide și îți recomand să faci la fel, de ce? Pentru ca Isus te iubeste! El știe ce inseamna suferința ta, știe toată durerea ta și încrede te în El ca Domnul va lucra, și. nu ai voie sa faci asa ceva, Iov 12:10
El ține în mână sufletul a tot ce trăiește, suflarea oricărui trup omenesc. Sa ști ca am avut și eu astfel de gânduri când nu îmi mai doream sa trăiesc dar. știu ca Domnul nu ma părăsește niciodată. și ca Pot totul în Hristos care ma întărește, te rog în numele Domnului sa nu faci asa ceva pentru ca Domnul o sa îți vină în ajutor! Psalmul 27:14
Nădăjduiește în Domnul! Fii tare, îmbărbătează-ți inima și nădăjduiește în Domnul! Doresc ca Dumnezeu sa te binecuvânteze și sa ști ca nu ești o povară pentru Domnul, și pentru nimeni. Primește l pe Domnul Isus în inima ta și El o sa îți dea mângâiere și bucurie, ma rog pentru tine ca Domnul sa te binecuvinteze! ❤️

| anonimulmut a răspuns:

Acest gând vine dintr-un impuls de moment. Eu zic să te mai gândești! Nu vei fi o povară pentru nimeni, dacă Dumnezeu te-a ținut chiar și după acestă problemă în viața, nu îți este clar că mai ai de trăit?
Gândește-te bine, acesta este un gest de lașitate, din punctul meu de vedere!
Ai timp să stai la 2 metri sub pământ, dar nu acum!
Și nu! Eu nu aș face asta!

| Hannah06 explică (pentru anonimulmut):

Poate ma tine ca pedeapsa
Am avut tot ce mi-as fi dorit dar nu am cerut crezand ca nu merit.Am avut ganduri naspa de mica si m-am stresat mult

| Mosotti a răspuns (pentru anonimulmut):

Nu e impuls, omul are dreptate, nu mai are viata, sufera, nu se mai poate bucura, dar are o depresie ce trebuie neaparat tratata si va lua viata inapoi.

Dar ideea lui e proasta in conditiile actuale. Si sa traiesti asa in halul ala, nu este o afacere, mai ai de trait dar cum? Nu ar fi un gest de lasitate ci o scapare de suferinta, zic ca idee in sine in caz ca nu s-ar rezolva.

Dar se va rezolva cu siguranta daca se duce la un psihiatru, si ala va incerca sa-l ajute.
Dar sa se duca mai repede.
Asa sa se mai gandeasca, sa lupte sa ia viata inapoi.

| Nimeni4253 a răspuns:

Nu, nu pot să-ți spun că viața e frumoasă. Și eu sufăr cu problemele mele dar prefer sa pun un zambet și sa merg mai departe pentru că chiar dacă sunt uni supărați pe viață nu se știe ce surprize frumoase vor avea in viitor.
Sufar de o tulburare mentala pe care nu mi-am diagnosicat-o încă pentru că cred că sunt o ciudata. E complicat sa auzi voci in capul tau. Oamenii sunt mașinării fragile.
Capul sus, totul va fi bine! Daca cineva te supără ignoră-i. O fac doar ca sa te consume. Eu, tu, noi toți respirăm ca să trăim și fie om rău sau bun, nenorocit sau norocit respiră. Respiră și tu! Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor. Colorează-ți lumea monocrmatica! Gândește-te că nu ești singura! Odată cu tine și alții suferă. Gândește-te, oare cei care suferă ca mine gandesc la fel? Respiră adânc și uitate la fereastră. Uita-te la cer, uitate in zare. Ce vezi? O lume nouă care se așterne pentru a fi descoperită. Acum uita-te in jos. Ce vezi? Pământ. Vrei cu adevarat asta? Ești sigură? Respira adânc pentru că nu ești singura și ca alți oameni suferă ca tine dar și ei la rândul lor respira adânc. Își trag sufletul și poate își zic
,, o nouă zi un nou început''. Inca o zi doamne, te rog lasă-mă inca o zi.
Învață să rasari ca soarele.
Învață sa iubești diminețile. Nu ești singură. Nenorocirea asta este o noua provocare, o noua aventura. Nu-ți strica viața doar pentru că nu poți spune ca ești fericită sau nu. Inima inca bate in tine.
Respecta-te pe tine însuți! Sa nu cazi in prapastie că-ci lemnul sicriului tau e prea crud! Si al meu la fel!
Te rog nu o face. Viața debea a început!

| Endy22 a răspuns (pentru Nimeni4253):

Cat de minunat! Este de luat aminte pentru multi care citesc pe aici. Chiar si pentru mine. Multumesc!

| cristi202 a răspuns (pentru Nimeni4253):

Frumos răspuns... M-a lăsat... mut.

Încă o dată mi-e ciuda că adminii site-ului nu au pus pe linga calificativele existente și cel de "frumos", desi i-am rugat. Al tău merita acest calificativ cu prisosință.

"Respira și tu!"
Filmul "Cast away", cu Tom Hanks, se cuprinde într-o singură frază din film. După un accent aviatic, personajul principal ajunge sa supravietuiasca timp de patru ani pe o insulă pustie in Pacific. A vrut să se sinucidă, dar nu a reușit. Și, cînd a ajuns acasă, își povestește experiența de dupa unui prieten: "Am învățat că viața trebuie trăită moment cu moment. Că trebuie să învăț să respir. Și de atunci respir"
E un film pe care îl recomand oricînd oricui.