| evelina555877 a întrebat:

Buna TPU,nu vreau sa aud "nu te sinucide, fă ceva cu viața ta" etc. Ajung în iad dacă mă sinucid?

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te sinucizi. N-ai cu cine vorbi si mai bagi si tu cate o imtrebare pe aici de plctiseala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si dacă da, și dacă nu, nu ajungi nicăieri.

| anonimg a răspuns:

"Ajung în iad dacă mă sinucid?" Da. Pentru că înseamnă a lua viața. Viața este darul lui Dumnezeu. Că o curmi pe a ta sau pe a altuia este același lucru.
Suferința trebuie să ne conducă la Dumnezeu, nu la a fugi de El.
Biserica adventista de ziua a șaptea este poarta către Împărăția lui Dumnezeu. Caută-i adresa și programul din localitatea ta.

| J0B0MAT a răspuns:

Da.
Dar hey, cu toții o să cam ajungem acolo.

| FreddieM a răspuns:

Îți mai pasa după aia?
Cheers

| BobTheCat a răspuns (pentru FreddieM):

Sincer, cred ca asta e citatul meu preferat de la Freddie Mercury (cred ca la citatul lui te refereai, nu?) happy

| FreddieM a răspuns (pentru BobTheCat):

A zis,, When I am dead who cares?
Cheers

| BobTheCat a răspuns (pentru FreddieM):

Daaa! Probabil unul dintre cele mai cool citate ale lui Freddie, pe lângă "You own dogs, cats own you" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești bine? Ce ai pățit? de ce vrei să renunți la sufletul tău si inima ta? Cine Tea amăgit supărată necăjit trădat înșelat bat jocorit cine? Ția frânt sufletul și inima de ai ajuns in situația asta atât de gravă și care nu-și are soluția Adevărată o asemenea prostie nu este niciodată și nu va fi Niciodată o soluție o asemnea greșeală nu-ți va salva sufletul și inima de la necaz și suferință și durere vrei să ști ca eu am tot timpul din lume și pământul ăsta să ascult tot ce ai pe inima și suflet aicia cu toți suntem pentru tine numai nu ești singură și nu vei fi singură Niciodată să ști eu te aștept cu toată inima si sufletul meu să știu ce ai pățit și ce are sufletul tău și inima ta de este atâta de rătăcit și pierdut de vrei să faci o greșeală ca asta căci nu-și are nicio soluție dacă îți iei Doamne ferește sufletul și inima tu contezi pentru Dumnezeu mai mult decât ai putea să fi tu conștientă de tine însuți toți contăm pentru el și el nu vrea săte piardă și pe nici unul dintre noi nu vrea săne piardă te rog frumos si te implor frumos sa nu faci o prostie ca asta Niciodată căci sufletul și inima ta contează enorm enorm enorm enorm de mult pentru Dumnezeu și pentru noi nu ești singură eu și noi suntem aicia la orice oră și orice zi ce ai pățit? Ești bine? sadsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai faci elevuna? sadsadsadsad?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai faci Evelina? sadsadsadsad?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înainte să încerci așa fapta abominabilă, citește asta:

http://calauza-ortodoxa.trei.ro/? item=49

| LaviniuA a răspuns:

Nu stim, dar daca vrei o imbratisare noi iti dam big hug hug.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Da, te rog nu o face!

| Celdrept a răspuns:

Nu te lua după ăștia ca nu ajungi în iad, aici e iadul pe pământ. Și eu vreau sa ma sinucid și nu știu nici o metoda nedureroasa și rapida decât cu antigel dar poți supraviețui și sa ramai leguma toată viata. Daca ști o metoda sigura scrie-mi te rog în privat ca mie mi se rupe de iad.
Un iad oricum ajungi și dacă nu te sinucizi dacă chiar exista, nu ai cum sa ajungi în rai e imposibil, trebuie sa fii fără de păcat și sa trăiești după legea bibliei fără păcate deloc ceea ce e imposibil, poate unii călugări pot ajunge acolo. Nu exista oricum iad. Sinuciderea uneori e singura evadare, suferință e aici și acum nu în alta lumi, tărâmuri.
Dacă nu te-ai schimbat în ani de zile nici nu o sa te schimbi, asa ramai din păcate, nu prea mai îți poți schimba viata.

| AlexSM86 a răspuns (pentru Celdrept):

E irelevant daca exista sau ajungi in iad sau nu. Totul e o chestiune de perspectiva, de cum alegi sa vezi viata pe care o traiesti. In functie de asta, poate fi rai sau iad, dar asta aici, pe Pamant si in viata asta. Da, exista multa suferinta in viata asta si in propriile vieti si in jurul nostru, dar exista si momente frumoase, oameni frumosi, iubire si fericire. Sinuciderea inseamna renuntare si renuntarea e definitiva. Da, nu vei mai experimenta suferinta, dar nu vei mai avea ocazia nici sa experimentezi lucruri/momente/oameni frumoase/frumosi.
Te-ai gandit ce te faci daca treaba cu reincarnarea e adevarata? Daca toate experientele astea iti sunt date tocmai pentru ca ai evoluat mult pana aici, timp de multe vieti, iar acum trebuie sa treci prin niste lectii grele din care, daca inveti ce trebuie, te vei alege cu fericirea? Stii ce inseamna asta? Ca ori de cate ori vei renunta si vei alege sa nu inveti ce trebuie din lectia asta, va trebui sa o repeti in urmatoarea viata...pana vei invata ce iti trebuie tie ca sa evoluezi.
Cauta ajutor de specialitate, incearca meditatia (care poate fi si sub forma de rugaciune), plimba-te mai mult prin natura si regaseste-te! Crede-ma, ai tot ce iti trebuie sa fii fericit!

| LaviniuA a răspuns (pentru Celdrept):

E riscant ce zice omul ala cu reincarnarea. Iti dai seama daca te trezesti tamnisam in vreo familie de melteni... peste cativa ani te vedem ca postezi aici... ca te trimite la camp, ca nu te lasa la scoala, ca te bate etc. Stai linistit si zi mersi ca macar esti adult.

| Celdrept a răspuns:

Ești o cerșetoare de atenție.

| Pocait01 a răspuns:

Da.

| Mariusviatatha a răspuns:

Un singur mod de a afla