| GPA a întrebat:

Nu stiu exact daca am o problema cu coardele vocale, dar mereu observ că vocile altora se aud mai intens, mai tare decât a mea. Și totuși aceștia vorbesc pe un ton normal, la fel ca mine.
O alta problema ar fi subțierea vocei. Este total invers, proceselor de transformare a corpului. În logica sa se îngroașă vocea, ea se subțiază.
Menționez că la 14 ani aveam vocea mai groasa.

Dc nu mai am acea voce groasă și cum pot rezolva?
Dc nu mai pot depăși limita de "grai"? Vreau sai aud glasul cu o rezonanță mai puternică.
Orice se merită. Accept și tratemente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic ORL si sa vezi ce zice. Ai probleme la inghitire? Un set de analize ar fi, de asemenea, concludente. Este cineva de la tine din familie, care a avut probleme pe partea asta? Dupa consultul ORL, dai de stire! Numai bine!