| ydcgderimonxiiducbrn a întrebat:

Am inceput sa fac niste vocalize bentru incalzirea vocei. Am o voce destul de inalta iar dupe ce vac acele vocalize observ ca nu mai pot ridica vocea asa sus. De ce?

1 răspuns:
| LinaAlina2006 a răspuns:

E normal. Vocea ta cand nu e incalzita suna mai sus dar nu foarte clar, dar cand e incalzita suna mai curata, clara si melodioasa. A avea voce inalta nu inseamna a tipa incat sa spargi sticlele, inseamna sa poti sustine o nota mai inalta mai bine, frumos si mult decat vocea a doua ( cea joasa) care nu o poate sustine aproape deloc. Spun din proprie experienta. Am facut parte dintr-un cor timp de 3 ani si la fel ca tine sunt soprana ( vocea inalta )