| Disiertre a întrebat:

Buna TPU, am 17 ani si ma confrunt cu o problemă legată de vocea mea. Deseori am o problemă ca poate fi răgușită si sa se ridica tonul de la subtire inspre groasă si mereu am un fel de mucus lipicios in gat ce il scuip. Mi se zice ca se ingroasa vocea dar ma confrunt cu problema asta de foarte mult timp, cateodata pot avea o voce aproape de matur dar mai mereu sunt cu voce de copil si e foarte deranjant ca uneori nu pot sa imi controlez vocea si nu pot vorbi normal si trebuie sa vorbesc mai incordat si mai gros si nu pot sa inteleg cat timp mi se poate dezvolta vocea. Ca altii de 13 14 ani au o vocea matura pe langa ei eu vorbesc ca un copilaș.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mucusul din gat nu are nici in clin sau maneca cu vocea groasa sau subtire, care este in transformare la tine, chiar daca ai 17 ani.
Nu toti copii intra la pubertate la 13-14 ani si nu toti adolescentii isi schimba vocea la 13-14 ani.
Rabdare, ca se vor schimba si la tine toate, dar mai incet, dupa cum te dezvolti tu.

Apropo, mucusul in gat poate fi de la o infectie a sinusurilor, gatului sau chiar de la bronhii sau plamani. recomand sa vezi un miedic pentru acest lucru.