| SatinEffect a întrebat:

O amica se crede foarte urata, zice mereu ca are nasul mare, fruntea imensa, ochii nu stiu cum si toata lumea o contrazice, dar nu intelege. Arata cat se poate de normal si nasul e chiar micut asta e cel mai socant ca ea chiar crede ca are ditamai cartoful. I-am calculat cu palma fruntea sa vada ca e egala cum trebuie cu restul fetei si tot nu ma crede.
Oare are dismorfie? Daca era doar un complex era realist nu? Gen cand vezi ceva ce de fapt nu e atat de exagerat cum e in mintea ta nu mai e doar un complex nu? E ceva psihic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare ca tu esti cea cu obsesia... daca ai venit special aici sa creezi un topic care pentru tien nu ar trebui sa aiba nici o valoare, infleunta sau interes, oadat ce nu este problema ta.

Iti dau un sfat util pentru viitorul tau: preocupa-te numai de sanatatea si problemele tale si da-le pace altora, ca iti consuma timpul pretios care ar trebui sa-l folosit pentru propria-ti educatie si viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Nu. 3. Nu. 4.Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probleme psihiatrice.

| Bazzed a răspuns:

Sunt doua posibilități:
1. Chiar se simte complexata de astea
2. Cerșește atenție și îi place să îi se spună ca arată bine pentru validare

| andreitudoran392 a răspuns:

Cand mai zice ca are nasul mare sa ii spui da fata ia uite ce mare e, zici ca e colț de paine. Cred ca te-a disperat daca ai ajuns sa deschizi discutia aici. Eu aveam o prietena care imi zicea toata ziua ca e urata. Ba nene, de 10 ori pe zi. Pana am cedat si i-am zis da fa esti urata rau, cu spume, desi nu era. De atunci nu a mai vorbit cu mine pentru ca am facut-o urata chiar daca ii spusesem cativa ani ca nu e. Concluzia e ca astia sunt oameni toxici care iti mananca ficatii.