| gabitza_2882 a întrebat:

O fata de 12 ani are vergeturi pe picioare pentru ca a slabit brusc! Credeti ca daca se va ingrasa va scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Din pacate, vergeturile nu trec de la sine, nici daca se ingrasa. Metodele terapeutice folosite atunci cand este cazul sunt:
- aplicarea retinoizilor topici
- terapia cu laser
- peeling-ul chimic.
http://www.i-medic.ro/boli/vergeturi

2 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Pentru a scapa de acestea trebuie sa isi tina picioarele ridicate o buna parte din zi sau sa faca sport.Nu va scapa de ele daca se va ingrasa.Succes!

| Elnnna a răspuns:

Nu nu scapi de ele. Aceste vergeturi apar de obicei cand slabesti prea repede sau te ingrasi prea repede. Nu va rezolva absolut nimic daca se va ingrasa.Mai bine ar face sport.