| Vikkern0990 a întrebat:

O intrebare pentru barbatii care isi trateaza alopecia androgenetica cu finasterida (propecia) - la ce medic ati apelat pentru a obtine reteta? Trebuie obligatoriu apelat la un dermatolog, sau poate fi prescrisa de orice personal medical calificat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Drimmero a răspuns:

Eu din fericire nu m-am confruntat cu problema asta, insa am o veste proasta, alopecia androgenetica nu se trateaza, este singurul tip de alopecie ireversibil, mai ales la barbati. Singura chestie care functioneaza cat de cat si e certificata in toata lumea e Minoxidil 5% pentru barbati, dar partea proasta e ca trebuie sa o utilizezi toata viata si daca ai incetat sa folosesti tot parul crescut o sa cada inapoi, e foarte posibil sa cada si parul care initial nu era afectat, deci e degeaba, la unii nici nu apar efecte.
Singurul tratament care da rezultatele dorite este implantul de par, adica restaurarea podoabei capilare in zonele unde parul a cazut, dar trebuie sa ai destul par in zona urechilor si la ceafa pentru ca ala e par sanatos donator care nu cade niciodata la barbati.
Cat despre Propecia... fereasca al de sus sa folosesti asa ceva, pe langa faptul ca n-are efecte te distruge hormonal, poti sa ajungi sa ai probleme cu erectia, sa-ti dea testosteronul peste cap si alte efecte adverse naucitoare care pot fi ireversibile, eu zic sa stai cuminte si sa nu folosesti asa ceva, am vazut numai feedback negativ pentru propecia de la diferiti oameni care au folosit.
Propecia se da cu prescriere/reteta, dar pentru problema ta trebuie neaparat sa mergi la tricolog, el e medicul care se ocupa strict de par si scalp, dermatologul e mai mult un medic generalist in probleme de piele, tricologul te analizeaza mai complex si stabileste cu exactitate cauza caderii parului cat si stadiul in care a ajuns calvitia si ce se poate face, de regula la androgenetic nu exista tratament, implantul fiind solutia cea mai buna care nici aia nu functioneaza chiar 100% pentru ca cederea este genetica si urmeaza cursul caderii parului pe care au avut-o bunicii, tatii, unchii si asa mai departe.