| Itsokay a întrebat:

O metodă să scap de semnele de la varicelă? Aproape m-am vindecat și deja se vede că am rămas cu semne urâte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cicatricele se vindeca cel mai bine de la SOARE, dar in timp!
Pe timp de vara fa plaja multa in orele de dimineata, dar dupa ora 11 evita soarele puternic sa nu te arda la piele (porti haine subtiri, lejere, sa te protejeze).
Nu strica sa alimentezi si sa vitaminizezi locurile afectate (mai ales in locurile vizibile, aplicand ocazional sau la nevoie pentru hidratare castraveti, respectiv unt de vaca /smantana "de casa" pentru ungere,
vitaminizare).

Zeama portocalie proaspata din planta ROSTOPASCA aplicata punctual pe cicatricele ramase ajuta mult la disparitia urmelor. Trebuie aplicata direct pe cicatrice, la intervale de 1-2 zile, pana se estopeaza urmele (2-3 saptamani).

| Violleta2022 a răspuns:

Daca semnele sunt usoare, se vor vindeca in timp.
Daca semnele sunt adanci, nu se vor vindeca si probbail va trebuii sa apelezi la operatia cu laser, ca sa le estompezi.
Tie nu ti-a spus mama ori medicul, sa nu te scarpini, sau sa rupi bubitele, ca raman urme urate?

| nicoooletaaa a răspuns:

Incearca Bio Oil. Este super eficient pentru orice!

| WreckTangle a răspuns:

Metoda naturala cea mai eficienta este... timpul : (
Fii fara grija: cu timpul acele semne se vor estompa (si pe piele si in felul in care le percepi happy
Si eu am ramas cu ceva semne in urma cu vreo 15 ani si in cca 2 ani culoarea vinetie a cicatricilor a palit binisor. La vremea respectiva o farmacista mi-a recomandat un unguent pe baza de corticosteroizi care reducea roseata/culoarea vinetie, ba chiar depigmenta pielea catre alb! acolo unde o aplicam. Asa ca dupa cateva aplicari, m-am speriat si am renuntat la unguent de teama sa nu raman cu zone decolorate!