| MinySamPlayz a întrebat:

O prietena are helicobacter e periculos? Poti muri din cauza sa? Pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heliobacter Pilory este o bacterie care s-a localizat la nivelul stomacului. Nu moare dar ii afecteaza sistemul digestiv. Poate avea greturi, varsaturi, acid mul la stomca si nu poate manca orice. Uneori din cauza acestei bacterii persoana poate da in boli mai grave cum ar fi ulcerul. Ignora raspunsul cu antibioticul combinat. Nu stie ce vorbeste. Pentru heliobacter se recomanda numai medicamente prescrise de medic in urma consultatiei plus regim alimentar. Mancare sanatoasa si evitarea alimentatiei care provoaca acid stomacal. Nu se maore din asta. Sunt persoane care au aceasta bacterie de ani de zile.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Halicobacter pilory este o bacterie rea care a infectat stomacul, se poate scapa de ea cu cateva antibiotice combinate in maxim 1 luna de zile.