| Mariusica a întrebat:

Ce e mai exact helicobacter?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Helicobacter e o bacterie ce traieste in stomac/intestin. E foarte raspandita si de cele mai multe ori nu cauzeaza simptome. De cele mai multe ori e implicata in ulcerul gastric/gastrita/ pirozis ( senzatie de arsura in spatele sternului ). Intr-adevar se trateaza cu mai multe antibiotice de-odata. Se face diagnostic prin endoscopie de cele mai multe ori.

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Este o bacterie care daca nu o tratezi iti poate provoca ulcer duodenal.Pa cuvant si sa fii iubita.

doiny
| doiny a răspuns:

Helicobacter Pylori este o bacterie care infectează mucoasa stomacului şi a duodenului. Denumirea ei provine de la forma de helix, formă care se pare că este responsabilă de adaptabilitatea şi capacitatea de infectare în mediul puternic acid de la nivelul stomacului

| mariazet45 a răspuns:

Intra pe sfatu medicului. ro si vei afla mai multe date din ce stiu e un fel de bacterie care se dezvolta in stomac si care are simptomele ulcerului gastric, si se vindeca doar dupa ce bolnavului i se administreza vreo 3 medicamente odata. Dar daca intri pe forum pe sfatu medicului ti se va explica mai bine, sau pe ro medic

| sudoru54 a răspuns:

Se poate face tratament foarte bun pentru helicobacter pylori(esofagita ulcer gastrita cancer in orice zona a tractului digestiv, multi ajung la astfel de complicatii din pacate), este naturist, fara efectele secundare ale antibioticelor, antibioticele in multe cazuri distrug flora stomacala nu doar aceasta bacterie si astfel se slabeste sistemul imunitar. Este o combinatie intre colostrum, mastic gum si broccoli sprouts-sulforaphane...tatal meu a incercat antibioticele si i-au facut mai rau decat era, de o luna ia combinatia asta si nu mai are nici o problema cu stomacul sau cu mersul la baie, nu se mai plange de arsuri pe piept de balonari. i-am luat de pe olx.ro se numeste "Tratament Natural Eficient pentru infectia Helicobacter Pylori". Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mucoasa gastrica este protejata impotriva infectiilor bacteriene. Helicobacter pylori intra in mucus, se ataseaza la celulele epiteliale, evitand raspunsul imun, persistand astfel si putandu-se transmite. Dupa ingerare, bacteria patrunde in stratul mucos. Bacteria hidrolizeaza ureea in dioxid de carbon si amoniac, reusind sa supravietuiasca in mediul acid. Sper ca te-am lamurit cat de cat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Helicobacter pylori este cauza majoritatii ulcerelor duodenale si gastrice. Riscul de ulcer peptic la o persoana infectata cu Helicobacter pylori variaza de la 3% in SUA la 25% in Japonia. Eradicarea Helicobacter pylori reduce semnificativ rata recurentei ulcerelor peptice. Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca e un factor cancerigen de gradul I...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Helicobacter Pylori este o bacterie care infectează mucoasa stomacului şi a duodenului. Denumirea ei provine de la forma de helix, formă care se pare că este responsabilă de adaptabilitatea şi capacitatea de infectare în mediul puternic acid de la nivelul stomacului

| wOLFi_4006 a răspuns:

Helicobacter e un germen implicat in mecanismul ulcerului gastro-duodenal; a fost gasit raspunzator de transformarea maligna a acestuia.Deci nu e tocmai ceva prietenos...