| LisaJulie a întrebat:

O prietena vrea sa scăpe de niște kilograme în plus dar nu vrea sa renunțe de tot la carne și brânzeturi! Eu am citit ca somonul e cel mai sănătos pește iar brânză feta greceasca și iaurtul grecesc nu au atâtea calorii! Credeți ca ar trebui sa ii spun sa mănânce strict vegan vreo doua săptămâni sau din când în când sa mănânce câte o salata greceasca sau cu somon? Cât de mult îngrașă branza feta, somonul, tonul și iaurtul grecesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce impresia că a manca vegan înseamnă că slăbești?
Când ești la dietă contează cât mănânci și cum e preparată mâncarea.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Țoti vegetarienii cunoscuți sunt slabi dar au o condiție fizica bună!

| CalinaXandra a răspuns (pentru LisaJulie):

Vegan nu e totuna cu vegetarian, atenție!

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

E o coincidență faptul că tu nu știi niciun vegetarian gras.

| LisaJulie explică (pentru CalinaXandra):

Nu este! Vegetarienii mananca lactate! Veganii nu mananca nimic de origine animala

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Cunoști tu cumva unul! Poate îmi și mie ce mananca

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Da cunosc. Chiar cunosc un vegetarian cu burta.
Faptul că nu mănâncă carne nu înseamnă că nu mănâncă cartofi prăjiți, pâine, prăjituri cu zahar samd.

| KovacsB a răspuns:

Depinde pe cine intrebi.
Cei care ti-au raspuns ar trebui intrebati cate kg au.
Eu nu as avea incredere intr-o cura de slabire recomandata de o persoana de 200kg.

| Ana1687 a răspuns:

Bună, poți sa slabesti și fără sa renunti la carne sau mezeluri, asta este și indicat. Dacă slăbești renunțând de tot la alimentele mai grase, când termini dieta vei sesiza ca te îngrași la loc. Moderația este soluția. Prietena ta poate și este indicat sa mănânce toate alimentele pe care le consuma inainte (chiar si dulciuri si făinoase) dar sa schimbe procentajul, sa le mănânce în cantități mai mici proporțional cu cantitatea de alimente sănătoase, pentru a nu se îngrașă la loc după dieta. Mult succes prietenei tale! happy

| CalinaXandra a răspuns:

Dacă mananca vegan 2 săptămâni nu înseamnă că va scăpa de kilogramele în plus. În primul rând, carnea, nu îngrașă! Grăsimea din carne de cele mai multe ori se depune ca strat de grăsime sau și mai grav dacă e consumata în cantitate mare, provoacă în timp colesterol. Dar ma refer strict la grasimea de pe carne. Cele mai multe alimente îngrașă pentru că nu știm cum sa le gătim corect. Mai bine sa renunțe la mâncarea prăjită, sa opteze pentru carnea de pasare la cuptor. Legume și fructe care nu conțin mult zahar. Peștele e bogat în proteine și grasimi naturale, cel mai indicat ar fi pastravul la cuptor de 2 ori pe săptămână. Să mănânce diversificat, alimente cât mai sănătoase și corect gătite. Poate renunța la pâine de exemplu, sa bea mai multa apa, putina mișcare zilnic și va vedea rezultate bune și sănătoase! Și în legătură cu iaurturile, sa verifice pe fiecare cât la suta grăsime conține. Poate sa mănânce din cel mai slab.

| Shattergrim54 a răspuns:

Nu contează ce mănânci ca să slăbești, ci cantitatea mâncării consumate. Bine, dacă dorești, poți adăuga mâncăruri mai sănătoase în dietă, dar nu e cine știe ce. Poți slăbi și cu burgeri de exemplu, atâta timp cât nu mănânci 100 pe zi. Și poți să te îngrași și cu fructe, tot dacă mănânci 100 pe zi, cantitatea e chestia. Să mănânce cantități mici, și nu la fiecare oră, și să nu uităm de sport mult.

| Shattergrim54 a răspuns (pentru Shattergrim54):

Apropo, și uleiul s-ar putea să fie o problemă în dieta ei. Unii zic că cartofii sunt nesănătoși. Cartofii sunt o mâncare foarte sănătoasă, depinde cum îi prepari. Normal că te îngrași dacă-i mănânci prăjiți în ulei, de exemplu, îi poți mânca copți sau fierți! happy