| anonim_4396 a întrebat:

O ruda a fost operata de cancer mamar, a suportat f. bine operatia si dupa aia a fost ok, dar de cind a inceput tratamentul cu citostatice se simte rau mai ales primele zile dupa fiecare sedinta, o doare, operatia, tot corpul si are o stare de lehamete;

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, citostaticele sunt otravuri administrate in doza controlata pentru a omori celulele canceroase. Ele omoara si celule normale. Chimioterapia este partea cea mai grea a tratamentului oncologic, se va simti din ce in ce mai rau pe masura ca face mai multe sedinte. E important sa-si faca atent analize pentru a urmari daca nu are nevoie de tratamente ajutatoare (transfuzii, eritropoietina).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acesta este începutul pe drumul fără întoarcere.
Efectele nocive ale citostaticelor, distruge și ce este rău dar și ce este bun.
A avansat foarte mult medicina, te distruge încet și sigur.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate astea sunt efectele citostaticelor, toti pacientii se simt asa.

| elena_9112 a răspuns:

Astea sunt efectele citostaticelor, dar hai sa privim pozitiv si sa ne gandim ca dupa ce termina curele, se va simti bine.
Daca gandeste pozitiv, daca are vointa va trece cu bine. In cele 2-3 zile in care te simti rau dupa fiecare sedinta nu prea ai ce face, dar apoi ar fi bine sa incerce sa-si reia activitatile obisnuite si totul va fi mai usor. Spun asta din experienta.
Mult curaj
Elena