| anonim_4396 a întrebat:

O sa spun direct si fara rusine, m-am saturat de viata asta. Viata mea a ajuns atat de plictisitoare incat singurul lucru care imi vine in cap e sinuciderea. Sunt la varsta de 16 ani, ar trebui sa fiu la cea mai frumoasa perioada a vietii, dar nope. Problema mea este ca am devenit izolat si ca sunt timid. Inainte ieseam pe afara intruna, inspecial in vacanta de vara ieseam de la 9 dimineata pana la 12 seara, acum de la o vreme prietenii nu m-au mai bagat in seama atat de mult si eu sunt genul prea timid. Ma gandesc ca daca ii intreb eu sa iesim ma vor refuza si ma voi simtii prost. Cu fetele am stat prost toata viata, cand le-am zis ca le plac, ele placeau pe altcineva sau m-au refuzat si ma gandesc ca nu voi avea niciodata o iubita. Cu familia ma inteleg bine, doar cand nu mai invat la scoala ne certam si despre faptul ca nu ies pe afara. In ultima perioada am stat numai pe PC/TV/Telefon, acuma pana si de lucrurile astea care m-au adus in starea asta m-am saturat. Simt ca vreau doar sa dorm ca timpul sa treaca mai repede. Inafara de scoala, stat pe pc/tv/telefon altceva nu fac, cand vin vacantele vreau doar sa treaca mai repede doar ca sa ma vada cu colegii iar... Simt ca nu mai pot, ma gandesc ca la facultate si serviciu voi cede psihic daca voi fi singur si acolo. Va multumesc tuturor celor care ati citit pana la capat, va multumesc, sincer!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te sinucide acum ca ai viata inainte! Fi fericit ca ai 2 brate 2 picioare, ca poti alerga, ca ai ce sa mananci, unde sa dormi. Cu fetele te poti duce la dame de companie, cand o sa ai 18+ binenteles. Eu o sa ma sinucid cand o sa am in jur de 60 de ani ca atuncea e cel mai naspa. Te pisi pe tine etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai gândit vreodată că îți poți găsi un hobby? sau "mă plictisesc și vreau să mă sinucid" sună mai interesant?

| AleexisViol3t a răspuns:

In fiecare zi aud alta poveste a unui adolescent cu o minte de copil de 3 ani... in primul rand ai spus ca prietenii nu te mai baga in seama sau ceva de genul... pai, sa stii ca ei nu pot fi numiti prieteni! Intelegi?
Dupa ai spus ca stai numai pe pc, tv, telefon.te pot întreba de ce? Adica nu te ține nimeni legat de pat cu usa incuiata si cheia aruncată pe geam!
Ai spus ca fetele te refuza... Ai 16 ani si o viata inainte... unii oameni mor la 100 si ceva de ani si tu te plângi ca nu ai prietena la 16 ani! Iti inteleg parerea, dar nu te ai gandit ca poate si tu esti vinovat?
Cu familia ai spus ca te mai certi...Dar acum, ce copil nu s-a certat macar o data cu parintii? Este un lucru normal prin care toti trecem!
Exact cum ai spus si tu, esti un cea mai frumoasa perioada a vieții! Daca nu te bucuri acum, cand nu ai griji si probleme cand o vei face? Când va începe stresul de la munca, responsabilitatile si restul sarcinilor pe care le îndeplinește un adult! Poate ca ti se pare ca sunt prea dura sau directa, dar asta e! Traieste-ti viața!

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Hai ma,e timid el schimba timid in pohuist e mult mai interesant, du-te la vreun sport de echipa, incearca sa inveti daca crezi ca nu iti va fi bine la sport doar asa se nasc genii, da sinuciderea las-o pe mai pe urma, mai bine cumpara vreo minge de baschet sau fotbal si iesi singur pe teren iar in timp ce te vei invata sa arunci sau sa sutezi s-a gasi cineva care va vrea sa itit companie.Gindeste-te ca viata ta e in miinile tale si mai trebuie sa mai si o profesie pe viitor masina, casa trebuie sa puternic ca sa obtii toate astea nu te lasa de acum.

| Emanuel11 a răspuns:

Nu te sinucide la varsta asta man, sunt multi baieti care sunt in aceasta situatie dar trebuie sa te gandesti ca ai un scop in lumea asta, esti sanatos esti capabil de lucruri mult mai mari decat pierderea de timp pe jocuri video sa alte chestii de genul.Gandeste-te la tine si la familia ta, dc sa iti pierzi ce e mai drag pentru tine pe pamant pentru aceasta "singuratate" Dumnezeu ti-a dat suflet si viata pentru un scop.Un prieten foarte bun mi-a spus odata "Eu sunt suma tuturor persoanelot din jurul meu" sper sa ajungi sa intelegi asta.Sunt milioane de lucruri pe care le poti face nu e neaparat sa iti faci o prietena acum, gandeste-te la cariera ta, poti incerca sa ajuti oameni, incearca sa faci ca timpul acesta "degeaba", in care crezi ca esti degeaba sa il castigi facand diferite lucruri, te poti apuca de sport, afla mai multe lucruri, internetul nu este numai pentru jocuri.Cat despre partea ca esti timid, man la un moment dat va trebui sa iesi din zona ta de comfort ca e acum sau mai tarziu asta doar tu alegi, insa iti zic ceva mereu sa te gandesti ca toti avem 2 maini 2 picioare 2 ochi etc. ei nu sunt mai diferiti ca tine deci fii tu insuti si infrunta rusinea. Dupa ce o vei infrunta vei spune "asa de greu mi-a fost?" sau "pentru asta mi-a fost teama?".Iti spun a ai incredere in tine si viseaza mereu, pentru ca oricine viseaza are un scop. Bucura-te de darul primit VIATA e ceva carora li se ia de tineri si care nu apuca sa o traiasca dar tu inca poti asa ca traieste-o! Sper sa te fii ajutat.