| andra_8428 a întrebat:

OAmeni Buni care sunt urmarile daca numai esti virgina si faci vaccinul acela de col uterin? este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai avut cel putin un contact sexual, exista riscul sa fii infectata cu HPV si vaccinul sa-ti agraveze boala. De aceea trebuie sa-ti faci inainte de vaccinare o analiza numita fenotipare HPV. Daca nu esti infectata, te poti vaccina. Daca esti infectata nu te mai vaccinezi.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Intra pe www.informarehpv.ro si documenteaza-te! Se afirma ca 80% dintre fete/femei risca sa se imbolnaveasca de hpv! si 6 femei mor pe zi din aceasta cauza! Informati-va si PROTEJATI-VA!

| vilmaristul a răspuns:

,, oama buna" ce ar fi sa intrebi un medic, sau daca este unul printre noi sa i raspunda:
am inteles ca si asa sunt riscuri

| mimi_4822 a răspuns:

Andra vaccinul este recomandat fetelor virgine tocmai pentru. ca prin contact sexual se transmite virusul. Tu nemaifiind virgina s-ar putea sa-l fi contactat deja, dar asta nu inseamna ca vei face cancer.Totusi cred ca-l poti face si acum pentru. linistea ta fiindca este un vaccin impotriva unei anumite tulpini de virus care este responsabila de producerea cancerului. E ca si la gripa, faci un vaccin dar s-ar putea sa faci totusi gripa deoarece te-ai infectat cu alta tulpina de virus impotriva careia nu ai facut vaccin. Fetita mea e in clasa a cincea si anul trecut am fost de acord sa fie vaccinata, ea a facut trei doze si nu a avut efecte secundare.
Acum tu hotarasti ce vei face, dar mai cere parerea altora.