| buburuzaucigasa a întrebat:

Daca nu mai esti virgina poti face vaccinul impotriva cancerului de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu mai esti virgina, trebuie neaparat sa faci o analiza numita fenotipare HPV. Analiza iti va arata daca nu cumva te-ai infectat deja cu HPV, caz in care vaccinul iti poate face rau, nu bine. Daca analiza e negativa si nu esti infectata, poti face vaccinul fara probleme.

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Brigaela ti-a dat raspunsul potrivit.

| sorin a răspuns:

Dap

| sweety_9492 a răspuns:

Pai asta ce ar insemna ca toate femeile care nu au inca copii dar nu mai samt virgine ar putea sa-l faca?! nu eu cred ca au fost destul de clari cand au spus ca se adreseaza doar fetitelor care mai sunt inca virgine! daca nu, cred ca spuneau ca poate sa-l faca oricine nu crezi?! nu se mai refereau doar virginelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Bineînţeles că poţi şi dacă nu mai eşti virgină.
După analize specifice care le va cere medicul poţi face şi vaccinul.
Reţine, niciun vaccin nu oferă protecţie de 100%!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaccinul te protejeaza, in principiu fata de tulpinile 16 si 18.Probabilitatea sa fii infectata cu ambele e foarte mica, poate chiar nula.Asa ca, macar pentru una si tot esti protejata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Variola a fost eradicata datorita vaccinarii.

| colin a răspuns:

Sigur este indicat, sub control medical.

| bety a răspuns:

Eu te sfatuies sa nu`ti`l faci pentru ca nu este prea bun. nici eu nu l`am facut deoarece mai multe persoane mi-au spus ca nu s`a dovedid ca este bun. o doamna doctorita m`a sfatuit sa nu-l fac.(deci tu poti sa faci tot ce vrei dar sa te gandesti de 10 ori inainte sa faci un pas gresit)