| bogdanz04 a întrebat:

Operația laparoscopica este singura soluție pentru litiaza biliară? Am 20 de ani și am un calcul de aprox 1.5cm ce îmi da dureri groaznice în partea superioara a abdomenului. La ecograf mi s-a recomandat sa fac un consult ca sunt tânăr și e posibil sa scap și fără operație. M-am programat la o clinică privată, însă as vrea sa aud pana atunci și păreri de la oameni care au trecut prin asa ceva, sau poate chiar au scăpat fără operație.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un calcul acolo se produce din calciu plus colesterol, grăsime. Dacă nu mănânci grăsime, doatulei de măsline sau de in, maxiumum 50 ml pe zi, timp de 6 luni, calculul o să fie dizolvat treptat de sucurile tale gastrice. Până atunci durerea o să îți reamintească ce să nu mănânci.