| relativsausigur a întrebat:

Ovulele de introdus in vagin cat de adanc se introduc?
Explicatia cu "cat de adanc se poate" nu ma lamureste.
Eu le introduceam doar pana intra capatul ovulului. Am intrebat o prietena si a zis ca e suficient, ca doar nu trebuie bagate cu coada de matura.
Acuma nu stiu daca fac bine. Ar trebui impinse pana intra tot degetul?
Chiar atat de adanc e necesar? Sau e ok cum procedez eu?
E normal ca maine ziua toata cantitatea de ovul topita sa iasa afara?
Daca eu il bag doar pana intra, cum am zis, actioneaza acolo unde trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Il introduci cat mai in profunzime

| тecнιннιlα a răspuns:

Eu cand am folosit ovule le-am introdus cat de mult intra degetul. Nu am folosit des dar mi se pare ca introducand atat de putin cat o faci tu nu prea si-ar putea face efectul.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie impinse cat de adanc poti cu degetul, exact pana unde poti impinge degetul. Daca il bagi numai putin, nu actioneaza deloc pe colul uterin, deci eficienta este mult redusa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le bagi inainte sa te culci si sa dormi in pozitia lumanarea, asa ajung calumea la colul uterin.

Si cand te scoli, stai in picioare cracita pana curge toata branza de acolo.
E si mai amuzant cand sta cineva sub tine cu gura deschisa si i-o umpli.

| Violleta2022 a răspuns:

Ovulul se introduce cat mai adanc posibil cu degetul, ca sa aiba sanse sa se dizolve si sa badijoneze tot vaginul.
Procedura se face inainte de culcare, cand esti deja in pat si nu mai cobori, tocmai pentru a nu o elimina din vagin.
Rolul ovulului este sa stea in vagin cat mai mult timp, de aceea se introduce DOAR noaptea, la culcare!
Evident ca, pui un tampon pe chilot, ca sa nu patezi chilotul.
Ovulul odata dizolvat, se raspandeste prin vagin, deoarece noaptea te rasucesti si el se plimba prin vagin, ajungand acolo unde trebuie, vindecand.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie introdus cat mai adanc pentru a avea efect. Daca te iei dupa prietena ta, care stie la fel de bine ca tine, ai sa dai banii degeaba pe ele.

| relativsausigur explică:

Multumesc tuturor.