| BlueFella a întrebat:

Nu inteleg o treaba la ovulele Pharmatex..sa zicem ca folosesc (iubita, evident) ovulul la ora 14:00, pana la ora 18:00 poate exista doar o singura ejaculare? Iar daca in intervalul acesta s-a produs o singura ejaculare, nu in vagin, ci in exterior... sa zicem pe la ora 15:00, se mai poate continua sau va trebui introdus un nou ovul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulele spermicide se folosesc cu scopul de a omora spermatozoizii din sperma prin intermediul substantelor existente in compozitia ovulului inainte ca acestia sa ajunga sau sa patrunda prin colul uterin in uter. In consecinta barbatul poate ejacula fara teama in vagin (ca masura preventiva extrema, se poate folosi coitul intrerupt dar numai in perioada fertila) de fiecare data. Producatorul nu garanteaza protectia deplina decat pentru o singura ejaculare in decurs de maxim 4 ore din momentul dizolvarii ovulului in vagin. In legatura cu cealalta intrebare si anume ce se intampla daca ai intretinut un prim sex si nu ai ejaculat si mai intretii un alt sex in decursul celor 4 ore, probabil ca efectul substantei din compozitia ovului nu sufera nicio modificare si poti ejacula doar la acel al 2-lea sex. Totusi metoda se foloseste cu scopul de a te simti mereu bine si sa poti ejacula de fiecare data in voie deci fara sa te abtii prima data. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Nicole21 a răspuns:

Ovulele acestea au o "valabilitate" de patru ore. Insa inaintea fiecarui act se utilizeaza un alt ovul.

| BlueFella explică (pentru Nicole21):

De "valabilitate" stiu si eu.dar nu mi-ai raspuns la intrebari..iti multumesc oricum.