| Anonima91837 a întrebat:

Pastele fierte scad in calorii cu aproximativ jumate fata de cele uscate?
de ex: 350 kcal uscate ~ 175 kcal fierte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Daca pui la fiert 100g paste care au 350 kcal, pastele trag apa si devin mai grele, deci scade numarul de calorii pe suta de grame de paste fierte la 175 kcal/100g, insa cele 100g paste uscate, dupa ce au fiert au greutatea mai mare care inmultita cu 175kcal/100g dau tot 350kcal. Deci daca fierb 100g paste uscate si le mananc pe toate, am mancat 350kcal. Daca fierb 100g paste si nu mananc toate pastele rezultate prin fierbere (200g paste fierte), ci iau doar jumatate, adica 100g, atunci mananc doar 175kcal. Depinde si de cata apa au absorbit pastele. Daca absorb mai multa apa, scad si mai mult nr de calorii la 100g de paste cantarite dupa fierbere.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Pastele au acelasi numar de calorii chiar daca le fierbi sau la manaci nefierte, ca tot atata faina bagi in tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti stresata de greutate si de calorii, atunci elimina definitiv: painea, pastele, dulciurile, aluaturile, crealale si sucurile, care nu au ce cauta in meniul tau, pentru ca astea sunt singurele care te ingarsa, imediat cum le-ai inghitit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu scad deloc.