| twas a întrebat:

Pe timp de iarna ce legume sunt recomandate? Mi-as face salate dar nu stiu cat de bune sunt legumele din supermarketuri sau chiar din piata, acum ca nu e sezonul lor.As putea sa le inlocuiesc cu alte alimente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MolieDetara13 a răspuns:

Legumele minune in anotimpul rece sunt: cartofii dulci, dovleacul (delicios in placinta cu dovleac), dovleceii si pastarnacul. Aceste legume au un continut ridicat in vitamina A si vitamina C, care ajuta la intarirea sistemului imunitar - scutul impotriva tuturor afectiunilor. Datorita proprietatilor antivirale si antifungice, usturoiul este o alta leguma care ar trebui consumata frecvent in aceasta perioada. Alte alimente care nu ar trebuie sa lipseasca din regimul dvs.: lintele, fasolea, mazarea, orez brun, dar si cerealele cu orz sau ovaz etc.

Toate alimentele enumerate mai sus constituie o dieta perfecta de iarna deoarece au un continut scazut in grasimi, dar cantitati semnificative de proteine, carbohidrati si fibre, dar si o serie de vitamine si minerale.

Acestea pot fi adaugate la orice tip de supa, tocana de leguma sau ca garnitura, putand fi consumate si de catre vegetariani sau vegani.

| pufy14 a răspuns:

Incearca sa mananci fructe multe, ex avocado, portocale, banane, iar la legume poti opta pentru masline, porumb, telina, patrunjel...