| daniela_7403 a întrebat:

Pe un obraz am o cicatrice lasata de un furuncul, si parca e mai slab obrazul asta decat celalalt, heelp! ce sa fac? culoare am inteles ca o elimina cu zeama de lamaie, dar o sa se refaca la loc obrazul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| catalin94 a răspuns:

Se gaseste prin farmacii crema cu extract de melci dupa 2 saptamani de folosire dispare orice cicatrice de pe fata, indiferent de cat de mare este, singura problema este ca e foarte scumpasad insa merge si cu zeama de lamaie dar mai greu.

| zinsi a răspuns:

Poti sa incerci si cu zeama de lamaie sau poti sa cumperi creme...gasesti cauta pe google

daca cicatricea e adanca s-ar putea sa-ti mai raman semn
de exemplu eu am avut o cicatrice pe fata...de la dentist, m-am miscat si ma atinst cu freza... m-am dat cu o multime de creme(nu era rau, era mica de 1 cm sau mai putin) si nu se vede deloc
ah si o data la saptaman foloseste un burete mai dur, imoaiel in apa si sapun si freaca acolo incet nu sa-ti provoci rani, ca sa se duca celulele moarte mai repede, astfel stratul de miele se reface mai repede

inca o data creme refacere piele...sau daca mama ta are crema antirid foloseste-o pe aia e foarte buna pentru rani, refacre rapid stratul de celule