| tewutu a întrebat:

Pentru a scapa de ochelari ce preferati operatia laser sau lentilele de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisi03 a răspuns:

Lentilele sunt mai bune. poti sa le scoti, dar operatia laser poate nu se reusestte sau agraveaza situatia.dar ai grija si cu lentilele

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pai depinde de problemele oculate, lentilele ies di calcul.

| fuzzer a răspuns:

Lentile de contact, n-am de gand sa-mi stric sanatatea cu nu stiu ce operatie, si nu te va asigura 100% absolut nimeni ca operatia va reusi cu succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mai bine as suporta operatia cu laser.
Te pup!

| Xenya a răspuns:

Optez pentru operatie.

| Wehes a răspuns:

Operatia, bineinteles.

| AlexandruAndreea a răspuns:

Nici una. Pentru ca lentilele de contact iti zgarie retina si necesita foarte multa atentie. Crede-ma am avut in vizita o fata din SUA ( cand aveam 5 ani. nu ca as vrea sa ma laud ) si avea lentile de contact si ii tinea undeva in solutie si-si curata mereu. Iar operatia laser, mi se pare dureroasa.

| costivr a răspuns:

Sa o luam pe rand lentilele sunt solutia de moment dar agraveaza situatia. operatia cu laser poate da sensibilitate si daca ai dioptrii mari poate chiar sa esueze cunosc cazuri.
eu iti propun sa cauti pe internet si sa te duci ca se tin in Bucuresti niste cursuri de gimnastica a globilor oculari. o sa te invete ei acolo ce sa faci. cum ajuta asta dioptriile vin datorita deformarii globului ocular iar prin antrenarea muschilor externi ai globului ocular ei pot tine ochiul de asa natura cat sa aiba forma normala. o data ce ai invatat cum sa faci ei o sa faca treaba buna. e cea mai sigura cale si chiar functioneaza.

| aureljeo a răspuns:

Operatia laser

| Ic3Cr3am a răspuns:

Operatia laser. E rapida si nu e dureroasa cum zic altii happy