| RAY a întrebat:

Pentru cei care au avut insomie cronica, cum ati scapat de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Insomnia vine si de la depresie si anxietate, le tratezi si somnul revine de la sine, tipic depresiei e insomnia in 90 % din cazuri, dar si anxietatea.

| oz_1736 a răspuns:

Inca lupt cu ea. M-am despartit de somnifere de 3 luni, dupa 4 ani si reusesc sa adorm pe la 1 noaptea. Dar inca dau vina pe telefon ca stau pe el in loc sa ma culc pe la 23

| RAY explică (pentru oz_1736):

Ai luat si xanax? serfit?

| oz_1736 a răspuns (pentru RAY):

Anxiar 1mg

| RAY explică (pentru oz_1736):

Anexitate,depresie ai?

| oz_1736 a răspuns (pentru RAY):

Sa spun ca am toate motivele sa fiu depresiv, dar refuz. Mi se intampla uneori cate o zi cand nu am chef de nimeni si nimic, dar in rest ies din casa ma plimb, imi caut activitate. Dar starea mea de tristete nu e din lipsa somniferelor, e datorita unei operatii care trebuie sa o fac si nu am banii necesari. Mai degraba provoaca anxietate folosirea anxiarului decat faptul ca am reusit sa renunt la el.

| AwaZoh98 a răspuns:

Gaseste cauza, inlatur-o si apoi, vor veni si rezultatele.

| Eireann a răspuns:

Eu aveam insomnie de tipul ca reuseam sa adorm dar ma trezeam de multe ori noaptea. Am inceput sa iau melatonina si ceai de cu extract de valeriana si acum e mai OK.

| Dalmore a răspuns:

10 ore de muncă pe zi și după treabă prin casă, la 20 pici laughing