| BruneTTe a întrebat:

Pentru cei care au facut radiografie la plamani: cum anume se procedeaza? Cat dureaza? Cat ma dezbraca? laughing
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elmo2011 a răspuns:

De facut dureaza sa o faca in jur de 3 secunde, te pune in fata unui aparat mare si de dezbracat te tezbraci pana la sutien, daca e unul textil si din material subtire, si daca trebuie, te pune sa iti dai jos si sutienul dar stai linistita, doctorul nu o sa se uite, sta in incapere separata.

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pentru ca sa iti faca radiografie ai nevoie de o trimitere de la un medic specialist.
Dureaza intre 10 secunde si 2 minute (depinde de tipul radiografiei si de rapiditatea doctorului). Poti sa te duci imbracata intr-un tricou si sa nu ai obiecte metalice pe el (practic poti sa porti orice atat timp cat nu are nasturi, fire metalice. Dar cel mai bine e sa ai un tricou simplu, fara imprimeu. Apropo fara sutien (din cauza la acele sustinatoare din metal de la nivelul cupelor si a sistemului de inchidere. ) Procedura e simpla: te pune sa stai cu pieptul lipit de un aparat daca iti face in picioare, sau culcata pe o masa. O sa iti spuna radiologul sa corectezi pozitia daca e ceva. Si stai nemiscata 10-15 secunde si gata.

| greieras a răspuns:

Buna.Ma numesc Mirela si sunt asistent medical generalist, radiografia la plamani este foarte simpla nu dureaza mai mult de 5 min si te dezbraca pana la sutien asta daca nu ai sutien cu sama daca cu sarma il dai jos si pe ala jos happy funda?

| Simpatic a răspuns:

Pentru cei care nu stiu, plumbul acela e "contra" radiatiilor.

| LexieG a răspuns:

Dureaza foarte putin.Te pune sa-ti dai bluza jos, te pune pe o masa, sau cu fata la un panou, se aprinde o luminita si gata! Dureaza foarte putin

| MARRRRRYYA a răspuns:

Bună, atunci când am facut eu nu ma dezbrăcat deloc, mi a pus de la talie în jos o chestie de plumb si atât