| Amelia87 a întrebat:

Pentru cine dintre voi poarta lentile de contact:

1. Cum va simtiti cu ele?
2. Ati avut probleme cu acestea?
3. CE marca de lentile folositi?
4. Cit de des le schimbati?
5. Sunteti multumiti de ele, sau ati reveni la ochelari?

Mersi de timpul acordat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellenutzza a răspuns:

Buna!
eu port lentile de contact pentru vedere. sunt incepatoare in acest domeniu (ca sa zic asa), le port de o luna de zile. eu le am de la firma softlens si le curat, respectiv pastrez, cu solutie renu. trebuie sa le dau jos seara si nu prea pot sa le port mai mult de 8-9 ore pentru ca unul din ochi incepe sa ma jeneze (probabil ca intra particule de praf pe sub). dar in rest, ma simt bine cu ele si sunt multumita. la inceput, imi lua cam 15-20 de min pana le puneam, dar acum m-am obisnuit si le pun mai repede. datul jos este mult mai simplu. plus ca am mare grija la igiena, pentru ca altfel ele pot produce conjunctivite sau alte boli mai grave.
eu mi-am facut si ochelari, si alternez, de ex. intr'o zi in care nu ies si stau mai mult in casa port ochelarii ca sa nu ma mai complic cu lentilele.
pe 6 perechi de lentile (o pereche se poarta o luna apoi se arunca) am platit 5 mil. de lei vechi, plus trebuie cumparata si solutia de intretinere care costa 500 de mii de lei vechi si ajunge cam o luna si putin.
sper ca ti'am fost de folos. pa'pa happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am raspuns de mai multe ori la intrebarea asta. N-are sens sa repet aceleasi lucruri. Uite un link.
http://www.tpu.ro/......c-pe-ochi/