Stefan
| Stefan a întrebat:

Pentru diabet ce fructe ar fi indicate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru persoanele care sufera de diabet sunt indicate fructele de maces (decoct sau pulbere), visinele (deoarece au continut redus de zaharuri), si mai ales afinele care sunt numite "insulina verde" (extract, tinctura, ceai).

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Fructe proaspete: fragi, căpşuni, zmeură, agrişe, mure, piersici, mere,

| mariuca a răspuns:

Puteti manca ficat la gratar, derivate din lapte (iaurt, smantana, branza de vaci proaspata, faina de soia, faina de malai, ulei din samburi de struguri, legume, varza, telina, ceapa cruda, sparanghel, anghinare, dovleac, marar, dovlecei necuratati, spanac, morcov, papadie, sfecla rosie. Se poate manca paine neagra, prajita, cartofi, peste, oua (doar albusul batut).

Reteta pentru diabetici

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mariuca, mama! Omu' intreba de fructe...atat...tu n-ai pus niciun fruct in pomelnicul ala...ca samburii de strugure, numai fructe nu sunt, ca sa nu mai vorbim de ce efect au asupra intestinului gros. Intelegi ce vreau pentru ca sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In special afinele! Chiar exista un medicament facut din afine pentru diabetici.

luciana
| luciana a răspuns:

Pentru dibet sunt indicate fructelel exotice portocalel si mandarinele; sunt bune si ananasul, fragii, capsunele, zmeura, agrisele, merele si piersicile, toate in cantitati moderate... Este bine a fi consumate integral pentru ca asa satura mai repede; mai pot fi consumate si nucile, migdalele si alunele in cantitati moderate; in toate este bine sa avem o oarece masura si sa ne infrangem dorinta de a repeta desertul... Lucien.

| dy a răspuns:

Indicate? Sau recomandate? In principiu este bine sa fie consumat zilnic cel putin un fruct! Este indikat marul verde (asa numitele mere acre), kiwi, afine, visine. Se recomanda a se evita strugurii, piersici, nektarine, caise, pepene, in general fructele dulci. Asta nu inseamna ca diabeticii nu pot manca o piersica, doar ca, atunci cand mananca fruct dulce, trebuie ca masa sa fie fara asa de multe glucide (adica o sa scada cantitatea de paine, cartofi, macaroane, etc.). Daca diabeticul face insulina, este bine totusi sa aiba in casa si astfel de fructe, de multe ori dupa administrarea de insulina, scade brusc glicemia, ceeace este mai periculos decat chiar hiperglicemia., si atunci, cel mai indicat este sa manance un fruct si NU O LINGURITA DE ZAHAR SAU DULCEATA, CARE CRESTE F RAPID GLICEMIA, DAR TOT ASA DE RAPID SCADE IAR...sANT MULTE DE SPUS, DAR IN GENERAL DIABETICII STIU LUCRURILE ASTEA DE LA NUTRITIONIST Daca nu i-a spus asta, poate ar fi bine sa-l schimbati?! Multa sanatate!

| apple a răspuns:

In functie de anotimp, orice fructe sunt permise in alimentatia diabeticului, eu insami sunt diabetica si am citit si invatat multe despre carbohidrati, despre indicele glicemic. Numai ca trebuie cantarite, cu timpul se creaza capacitatea de a aprecia greutatea "din ochi". Atentie, insa, nu poti manca mai mult de 150 grame maxim de fructe la o portie. Acum e timpul pepenilor, o felie, nu prea groasa, poate fi o gustare minunata, sau desertul de la pranz. E bine sa consumi cate 2-3 feluri de fructe pe zi. Iar inainte de culcare trebuie sa iau o gustare si un mar nu prea mare este aliatul de nadejde, altfel fac hipoglicemii noaptea.

| snapirina a răspuns:

Nu stiu cat de bune sunt fructele dar am inteles de la mai multe persoane ca un mar (fruct)pe zi este f bun pentru diabetici eu insami sunt diabetic si incerc pe cat posibil acum sa fac abuz de orce tot ce mananc o fac fara paine doar dim consum 200 gr paine neagra

| doreen a răspuns:

Atatea raspunsuri si tot atatea opinii! Ce sa mai intelegi?! Daca consulti 5 nutritionisti vei afla 5 pareri. Daca citesti site-uri de profil, vei afla cu totul altfel de raspunsuri in fiecare dintre ele. NU MAI APLECA URECHEA LA ORICE NEAOS sau LA ORICE CONSEMNARE din acest topic! Apleaca urechea la cei ce le-au testat "pe pielea lor", fiind " loviti" de acest NOU STIL DE VIATA" pentru ca DIABETUL NU ESTE O BOALA, ci numai o minora disfunctie a pancreasului ce poate fi usor tinuta in "indicii glicemici"! Fruncte INTERZISE (asta nu inseamna total! ) sunt: Curmalele, bananele, strugurii, prunele si smochinele. Fructe PERMISE CU MASURA(asta insemnand 2-3 buc/zi sau 2-3 felii/zi) : Mere, pere, pepene galben sau verde, cirese(1/4 kg/zi)piersici zemoase dulci, nectarine etc. FRUCTE NEINTERZISE : caise, piersici tari si acrisoare, mango, kiwi, papaya, cocos, citrice, mere acrisoare, pere tomnatice, afine, zmeura si mure, nuci, dovleac(placinta indulcita cu...zahar diabetic din fructoza-16 lei/kg ) etc PS In general si fructele cu consum limitat pot fi consumate "pe saturate" daca sunt insotite de o medicamentatie adecvata si luata constant! In Romania, 1 din 4 persoane au diabet si 1 din 6 la nivel global! Ce sa mai?! DIABET de TIP 2= boala [TRAI] BOIERESC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu mere idared(e bine sa fie mici, cam de 100 gr.), visine, grepfrut, portocale, mango, Sanatate!