| Marck94 a întrebat:

De ce spun unii ca faci diabet si de la fructe? V-ati informat bine? Sa imi zica cineva care e si doctor. Ma amuzati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu faci diabet de la ceva ce mananci, ci de la faptul ca mananci mult, esti sedentar si ai predispozitie genetica.
Eu sunt medic. Daca mananci in fiecare zi doua kilograme de fructe dulci (banane, struguri) si nu faci miscare, sigur ai risc de a face diabet. Mai ales daca fructele nu inlocuiesc mancarea, ci vin in plus.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Marck94):

E in regula, atata timp cat manandci si legume, ca sa completezi pana la cele 5 necesare pe zi.
Stiai gresit, probabil nu ai inteles o explicatie sau ai presupus ceva fara date suficiente. Uneori predispozitia genetica este atat de puternica, incat chiar daca mananci putin si fara dulciuri, dar esti sedentar, faci diabet

| Bondarel99 a răspuns:

Faci diabet daca mananci foarte multe fructe zilnic. Fructele au fructoza care e tot un zahar, de asta e recomandat sa se consume fructele intregi cu tot cu pulpa, nu sucul stors.

| RAY a răspuns:

Banuiesc ca singura care are are habar ce e diabetul e Brigaela care are dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca mananci in exces poti face de tip 2 d ela fructe dar nu cred ca vreun om mananca 4-5 kg de fructe zilnic, altii mananca dulciuri foarte multe sai nu au nimic.
Toate fructele cresc glicemia, unele mai mult, altele mai putin la acelasi gramaj, in functie de cantitatea de zahar din ele. Astfel, exista 3 categorii mari de fructe:
- cu 5% glucide care pot fi consumate in cantitate mai mare (aprox 300 gr/portie) - si anume grepfrut, pepene, pomelo;
- cu 10% glucide - din care fac parte merele, caisele, piersicile, capsunele, ciresele, etc si citricele;
- cu 20% glucide - care sunt cele mai dulci si a caror portie in general este limitata la 100 gr - banane, pere, prune, struguri, gutui.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Idem si la tine, NU confundă fructoza cu zahărul procesat. Nu mai vorbiti prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci diabet de tip 2, asa zisul diabet "zaharat" de la orice contine zahar, si sunt o tona si jumatate de chestii care contin zahar, chiar chestii care nu sunt dulci, iar fructele sunt in marea majoritate dulci, asa ca poti sa faci diabet!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

NU confundă fructoza fructelor, a mierei de calitate (miere in stare pură, nu aia in care-si baga omu botu sa o înmulțească) cu zahărul PROCESAT. 2 lucruri total diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci diabet de la zahar.

| Laura927 a răspuns:

De fapt diabet avem toti, acum cine il declanseaza.
poate fi ereditar in mod obisnuit sau declansat, nu poti declansa diabetul de la fructe oricate ai manca.