| Iania_Nicoleta_1963 a întrebat:

Pot face diabet de la prea multe fructe? Mananc doar fructe si legume.Nu ma ating de dulciuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mănânci prea multe, da.

| mihai69 a răspuns:

Diabetul se face din alte cauze, nu pentru că mănânci (sau nu) dulce/dulciuri.

| Mosotti a răspuns:

Diabetu nu se face nici de la dulciuri, se face doar daca ai avea gene defecte mostenite predispozante la diabet, apare si daca nu mananci dulciuri sau fructe, si daca ai greutatea normala mereu, asa e mama mea de ex, dar si multi altii.
Deci daca tatal tau sau mama lui are diabet, posibil 75 % sa faci si tu si daca nu te atingi de dulciuri.

Nu iti plac dulciurile sau iti plac dar te abtii? Tatal tau sau mama lui are diabet?!

De la prea multe fructe risti sa te ingrasi, atata tot, daca cumulat cu mancarea de zi, sari de Kcal arse.

Diabetul il faci si daca esti perfect sanatoasa si fara predispozitie doar pe fond toxic, de ex daca ti se injecteaza Streptozotocin sau Aloxan, dar aia e o utopie pentru ca, cu alea se provoaca diabetul la soareci in laborator, nu exista varianta orala sa se ia din greseala.
Astea ataca direct pancreasul, deci nici aici n-are nici o leg cu dulciurile.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Mosotti):

Cerca se referea la diabetul zaharat.

| Mosotti a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Pai la asta m-am referit si eu, la diabetul zaharat!

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Sant termita dulcelui... cum zicea un tip santserios ca nu se atinge de dulciuri pentru ca au e.uri si mult zahar laughing tipu ala cred ca e mai rau decat dragnea la personalitatea care o are

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Io mananc, si daca are zahar ce? Merge daca nu ma ingras si daca ma incadrez in Kcal arse deci 2300 cam. Bag nene de nu se poate, de ex alaltaieri am mancat doua ciocolate ca popa in 5 min. Azi noapte paina cu dulceata de visine.
Pe langa mancarea sanatoasa.
Dulceata e facuta de mine, n-are E-uri, visine, zahar si atat.
Zaharul nu face rau deloc daca nu se intrec Kcal, el este combustibil care ia foc, nu mai ramane nimic din el in corp. Cine n-are diabet si se incadreaza in Kcal, e bine.

Si daca are E-uri ce? Sa zicem, n-am 100 vieti, mananc ce-mi place si atata, ca fac cancer peste 20 ani, sa fac ca nu ma deranjeaza, oricum suntem muritori, dar macar traiesc clipa.

Pai uite la bunicii nostri si la cei de generatia mea copilarie in anii 80, mancau prajituri, salam de biscuiti cu zahar, gogosi, nimeni nu-si punea problema ca nu e ok, si bunicii au trait pana la 85 ani sanatosi.
Au venit astia in anii 2010 cu fite, painea alba ca are indice glicemic mare, ca zaharu are cucu in el si asa mai departe, tampenii.
Echilibrat merge orice!

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru mgtow):

Sa stii ca nu am avut onoarea sa al cunosc pe Dragnea, dar creca ai dreptate.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Mosotti):

Csf nai csf, ai grija, si ia masca cu tine cand iesi in oras!

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Am putina greutate nu se vede dar nu-s multumit cum pot scapa? Prea mult stat in scaun de director pe 8 roti nu am timp acasa sa fac ceva diferit. Doar daca apuc 20 min sa merg pe jos

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Simplu, deficit caloric si slabesti si stand pe scaun, daca ai 1000 Kcal deficit pe zi, deci daca bagi cam 1300, slabesti 4 Kg/luna.
Daca ai 500 deficit, dai 2 pe luna stand. Nu trebuie sa faci neaparat miscare daca nu vrei sau nu poti.
Eu am slabit asa de la 85 la 60, 7, nu aveam nici o treaba, acum am 72, 7 la 1, 7 m inaltime, o sa iau iar in jos pana la un 67, eu sunf f sedentar acum, dar am facut sala 7 ani, ma saturasem.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am de unde sa stiu kcal la fiecare aliment ce e preparat ciorba si felu 2 nu are eticheta. Deci sa ma las de dulce si sa bag apa cu mancare esentiala fara paine si fructe da?

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Lasa-te de dulciuri si mananca ca pana acum mancare, fructe mananca si tu doar unu pe zi, de ex un mar sau o portocala, nu mai mult, in schimb salate de legume, un piept fript la gratar fara piele, chestii slabe in Kcalorii.
Altfel nu ai cum. Eu imi calculez kcal si la ciorba si la toate, dar tu nu poti, ca nu-ti place sa faci asa si nici timp poate n-ai.

Merge si ceva paine, dar nu prea multa, Scoti dulciurile si fructele alea mai multe daca sunt. Si vedem in doua sapt cat e greutatea.

| anonimg a răspuns:

Steve Jobs a murit de cancer pancreatic. El consuma prea multe fructe. Fructele contin si ele zahar. Si prea mult zahar afecteaza pancreasul; apoi sistemul imunitar.
Constructia organismului uman este facuta din proteine; si deci proteine trebuie sa consumam mai mult decat carbohidrati (zaharul din fructe sau din trestie de zahar).
Organismul nu poate face o selectie a alimentelor; noi trebuie sa le selectam mai inainte de a le consuma.
Noi trebuie sa cunoastem cam ce contin alimentele, si in ce fel ne afecteaza consumul lor.
Trebuie intotdeuna sa mentinem un echilibru.
Dupa anatomie (cunoasterea organelor din corpul uman), trebuie sa cunoastem fiziologia (modul de functionare al acestor organe). Acest lucru trebuie invatat in scoala si este mai important decat orice orice alta materie, pentru ca este vorba de viata si sanatatea noastra. Daca stim aceste lucruri va fi bine de noi; daca nu le stim, organismul nu ne iarta. si se imbolnaveste.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Atletii aia tepeni consuma si 8000 Kcal.zi unii si 4000 vin din carbo deci amidon si zahar (sub alte forme, nu asa gol), si nu mai au nimic la pancreas, stai tu linistit, damite un om mediu care nici vorba nu mananca asa.
4000 Kcal e echivalent la 1 Kg de carbo, adica 12, 5 Kg de capsuni de exemplu.

Nu se intampla nimic daca se arde acel zahar, fie cel din fructe fie oricare. Chiar combustibilul de baza e zaharul, proteina e doar caramida de constructie pentru tesuturi, muschi.
Ca pana la urma zaharu se sparge in fructoza si glucoza, sucul de portocale in fructoza si glucoza, observi asemanarea?!
Singura diferenta este ca sucul de portocale are si ceva fibre poate desi mai mult fructul intreg are, are vitamine, minerale si intra mai lent in sange zaharul din el.
Dar la baza e tot una, corpul vede glucoza si fructoza, el nu stie ca e suc de portocale! Adica in final e tot aia.

Sigur ca din dulciuri iei mai mult zahar, asta clar.
Dar depinde cat arzi! Asta e cel mai important.
Mananci ce e sanatos, dar cand vrei asa mai rar si ponderat poti manca si dulciuri, excesul omoara, nu echilibrul.
Abstinenta e o tampenie ca pe multi ii frustreaza si apoi da iama in ele mai rau.

| Frank51 a răspuns:

Raspunsul este NU. Sunt cazuri foarte rare in care poti face diabet de la fructe, atunci cand spre exemplu mananci exclusiv fructe un timp indelungat(luni, ani), dar pana sa faci diabet vei face cel putin 3 alte boli din cauza lipsei de proteine si alti nutrienti importanti.

| LPCTSTR a răspuns:

Da, in cazuri destul de rare poti face diabet zaharat.

| RoCkKiD a răspuns:

Probabil exista o combinatie de afectiuni (nr 1 ar fi obezitatea) care impreuna cu un consum foarte exagerat de fructe poate duce la diabet dar treaba aia e semi-imposibila atat timp cat nu mananci dulciuri la greu pe langa fructele alea.

Atat timp cat nu-s fructe din alea uscate care au adaos de zahar sau chestii la conserva care au si ele adaos de zahar nu o sa patesti nimic.

| Iania_Nicoleta_1963 explică (pentru RoCkKiD):

Am 40 kg, nu sunt obeza

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Iania_Nicoleta_1963):

Poate că nu ești obeza. dar ești subponderala.

| troleibuz a răspuns (pentru Iania_Nicoleta_1963):

Ce inaltime ai?

| Iania_Nicoleta_1963 explică (pentru troleibuz):

1 64

| Werrich a răspuns:

Sa stii ca exista dulciuri fara zahar.
https://gourmandelle.com/ro/dulciuri-fara-zahar/

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Werrich):

Cum ar fi Coca cola zero?

| Werrich a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Coca-Cola zero contine aspartam, care este de aproximativ 200 de ori mai dulce decat zaharul
https://www.coca-cola.ro/despre-noi/faq/ce-este-aspartam

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Werrich):

Este mai dulce, dar nu este zahar.

| HadesSs a răspuns:

Nu, zaharul din fructe si legume este unul sanatos, nu este zahar rafinat ca cel din comert, acel zahar din fructe se gaseste in mod natural. Poti manca linistita.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru HadesSs):

"acel zahar din fructe" se numeste Fructoza.
si se poate cumpara separat.

| Frank51 a răspuns (pentru HadesSs):

FALS. Zaharul rafinat este acelasi zahar extras din sfecla sau ma rog din alte legume. Diferenta este ca intr-un kg de sfecla sunt 80% apa, 10% fibre 10% zahar, iar intr-un kg de zahar rafinat este 1kg de zahar pur. Problema este expusa mai jos, zaharul pur este metabolizat DIRECT si creste nivelul de glucide din sange PREA REPEDE, asta se mai numeste indice glicemic, exista alimente cu indice glicemic mare si mic, alimente care contin zahar rafinat( este tot zahar ca si la fructe doar ca in concentratie mare), au indice glicemic foarte mare, nu va mai bagati unde habar n-aveti nici macar niste chestii elementare.

| HadesSs a răspuns (pentru Frank51):

Deci tu vrei sa spui ca daca bei cola care are zahar e ca si cum ai manca pepene ca e tot zahar?laughing

| HadesSs a răspuns (pentru HadesSs):

Sa invatam diferenta intre fructoza si zaharul la punga pe intelesul tuturor laughing

| Frank51 a răspuns (pentru HadesSs):

Eu o sa presupun ca tu chiar nu ai inteles si iti explic inca o data; Zaharul este identic peste tot, in orice leguma fruct aliment, bautura(sub forma de glucoza fructoza lactoza galactoza), evident ca in pepene va avea concentratie mica, dar e ACELASI.

Diferenta este ca la pepene mai avem fibre si multa apa, zaharul este foarte diluat si va lua mult timp sa fie metabolizat PE CAND la cola este in concentratie mare si este metabolizat direct.

Deci raspunsul la intrebarea ta este Nu. Acum ai inteles ceva?

| HadesSs a răspuns (pentru Frank51):

Eu am inteles de la inceput, tu ai spus ca e fals ce am scris eulaughing)

| Frank51 a răspuns (pentru HadesSs):

Da, ce ai scris acolo este fals.

Poate te-ai referit la faptul ca pe langa zaharul din fructe(care oricum este in concentratie mica), mai avem fibrele, apa, si alte vitamine si minerale, care fac fructul un aliment sanatos.

Mai ai de invatat happy

| HadesSs a răspuns (pentru Frank51):

M-am referit exact la ce am vrut happy zaharul rafinat din dulcuriuri nu e acelasi zahar ca cel din fructe, mai exact, fructoza happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, mai degraba de la stres. poti manca linistit ca nu o sa faci diabet.

| Dana2103 a răspuns:

Sa nu fie cu indice glicemic prea mare

| Catalin77945 a răspuns:

Nu neaparat, adica da prea mult zahar din fructe nu e sanatos ca si overall pe intreg organismul, si poate duce la alte probleme pentru ca daca mananci peste limita nu e ok, dar asa mai greu, gandeste-te ca daca te superi/te enervezi rau chestii de genul iti cresti glicemia mult + combinatia de mult zahar din fructele pe care le-ai mancat pot duce la riscuri

| CatalinB11 a răspuns:

Fructele, pe langa zaharuri, contin si fibre, astfel, permit organismului sa proceseze zaharu. In schimb zaharul rafinat se duce direct spre pancreas, fara a mai fi procesat, si astfel, il supraincarca pe acesta cu zahar. Deci, poti manca fructe cate doresti, sunt foarte sanatoase!winking

| Iania_Nicoleta_1963 explică (pentru CatalinB11):

Ideea este ca luni imi fac analizele.Deci pot sa mananc chiar si pere, struguri?

| CatalinB11 a răspuns (pentru Iania_Nicoleta_1963):

Sigur! Nu vad de ce nu. Desigur, pentru un raspuns mult mai precis poti face o intrebare, prin telefon, doctorului. Exista analize de diferite tipuri si fiecare vine la pachet cu anumite cerinte, spre exemplu: interzicerea consumului anumitor alimente inainte de acestea. Succes!

| Raimondo99 a răspuns:

E total sanatos, zaharul din fructe e cel mai bun!