| NICO_7511 a întrebat:

Pentru dr. Doroftei Bogdan
Buna ziua. Sunt Nicoleta, 29 ani, din Vaslui, 1 avort la cerere in 2004( acelasi partener cu cel actual), ovare polichistice, tropele uterine nu sunt infundate, infertilitate.

Ne dorim un copil, incercam de 4 ani fara succes.Ne puteti da un sfat, ce putem face in continuare, ce pasi sa urmam?

Am facut un tratament de 3 luni in 2009 cu clomifen 5 zile( ziua 5-9) 1 comp/ zi, si duphaston 15 zile ( ziua 11-25) 2 comp/ zi.

Cele mai recente analize in noiembrie 2010: FCD de tip inflamator, cu flora microbiana abundenta, sotul( spermocultura =staphlococcus aureus), acum urmam un tratament cu ciprobay cate 10 comp( de 500mg) fiecare partener si un preparat sub f de ovule ( logifem, ciprofloxacina, butir si inca cateva, nu le descifrez).

Va rugam sa ne indrumati avand in vedere ca ne dorim un copil.
Stiu ca va putem gasi la o clinica noua in Vaslui, (Bioanaliza), ne puteti spune programul? ( acolo se poate face spermograma?)

Va multumim.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ioana1704 a răspuns:

Inprimul rand trebuie sa scapi de chistii ovarieni. Apoi mai vezi. Ar fi bine un consult intr-un oras mare : Bucuresti, iasi. Bafta!