| LoveYouR a întrebat:

Pentru FETE: Buna fetelor.Am 14 ani si am menstruatie de 1 an.Intotdeauna menstruatia mea este abundenta si cu multe cheaguri.Acum sunt la menstruatie iar sangerarea este abundenta,cu multe cheaguri,mai groasa,mai inchisa la culoare.Este normal?Voi ce sfaturi imi dati?Va dau si funda.:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal. Unele femei au menstre mai abundente si cu mai multe cheaguri. Vei observa ca daca incerci sa mananci multe fructe si legume verzi si sa facis port in fiecare zi, in timp cantitatea se va mai reduce.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Si la mine e la fel.Multe cheaguri si plus de asta ma tine si 7-8 zile straight face.
Mie,una nu mi se pare normal,adicastraight face, e chiar mult.thinking
Eu am inceput sa beau ceai de coada soricelului si sa stii ca e mai bine, nu mai am dureri si nu e atat de abundent.Plus de asta iau Merisor cand imi vine si nu am dureri.
Poti incerca si tu.

| FemeiaPisică a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa iti faci griji, este cat se poate de normal. Corpul tau se ''curata'', sangerarile abundente si chegurile sunt cat se poate de normale.

Numai bine!

| Jenny23 a răspuns:

Salut. Nu-ti mai face griji! Este absolut normal! Tuturor fetelor li se intampla asta! Iti va trebui cam 3 ani ca sa se regleze menstruatia cum trebuie. Coprul acum se "curata". Nuti face griji, Numai bine!

| LoveYouR explică:

Multumesc mult!:*:*

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

E o reactie normala. dupa inca o perioada de 2-3 ani, nu va mai fii chiar atat de abundenta sangerarea.

| 1000bodies a răspuns:

Stai linistita ca-i absolut normal. Nu te ingrijora. In aceasta perioada corpul se 'curata'. (: