| Dariagall a întrebat:

Am facut un avort medicamentos pe 7.08. 2020 care a fost incomplet dupa care a urmat un chiuretaj a doua zi pe 8.08. 2020. Dupa chiuretaj nu am avut probleme cum ar fi scurgeri anormale, sangerari sau dureri sangerarea s-a oprit imediat dupa chiuretaj. La fix o luna dupa avort pe 8.09. 2020 mi-a venit menstruatia care nici macar astazi nu s-a oprit pe 17.09. 2020 adica deja tine 10 zile aproape 11. Este normal sa dureze atat dupa un avort? Daca nu se opreste la cat timp ar trebui sa imi fac griji? Mentionez ca nu este o menstruatie abundenta sau cu cheaguri, este una perfect normala cu scurgeri care nu tin chiar pe toata durata zilei de obicei mai mult dimineata si seara si are un aspect normal. Va rog frumos sa ma lamuriti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EaEmma a răspuns:

Buna ziua! Sangerarea sub forma unor picaturi sau pete de sange, poate ajunge pana la 2 saptamani dupa chiuretaj, nu este neobisnuita, nici nu indica existenta unui pericol pentru sanatatea ta. De regula, iti poti reincepe activitatile cotidiene, inclusiv serviciul, dupa o zi sau doua. Durata recuperarii depinde, in mare masura, de tipul anesteziei utilizate.Sanatate!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O scurgere de sânge de 10 zile nu mai este menstruație ci denotă o rană interioară.