| adryna a întrebat:

Pentru fete:ce remedii naturiste stiti pentru tratarea candidozei? plizz help.nu vreau la medic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Remediile naturiste pot, cel mult, suplimenta tratamentul dat de medic. daca nu te duci repede la doctor si permiti infectiei sa se cronicizeze (chestie care se intampla in maxim doua saptamani de la debut si se manifesta cu o reducere a secretiei si disparitia mancarimilor), o sa dureze ani de zile pana te vei vindeca, ani de tratamente scumpe si complicate si consulturi repetate. Candidoza se trateaza usor si bine daca ajungi la medic repede, imediat dupa primele simptome. Daca nu, poti sa tragi de ea si toata viata.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Mda,foarte multe intrebari ce necesita strict raspunsul unui medic(iar eu pe site cunosc un singur medic,poate or fi mai multi,nu stiu),candidoza fiind si ea de mai multe tipuri!
Daca nu vrei medic specialist,macar incearca medicul de familie!
Daca nu il vrei nici pe acela, raspunsul meu este orientativ(cum scrie mai jos cu rosu), cumpara de la farmacie FEMIGIN B ( e cel mai ieftin) si fa cateva spalaturi vaginale!
Remediu naturist-spalaturi cu ceai(infuzie) de galbenele!

| さいゆき a răspuns:

Fluconazol, o tableta pe zi si se va rezolva.