| Crissa_4407 a întrebat:

Tratarea rinitei remedii naturiste ...stie cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Solutia pe bază de suc de aloe "Activator" de la Forever, Living Prodact. Costa 15, 3 euro sticluţa de 150 ml şi este foarte eficientă în mai multe afecţiuni. Pentru rinită pui cu pipeta 1-2 picături/zi în fiecare nară (deci o sticluţă de aia, ţi-ajunge mult şi bine). Vei fi uimită de rezultate happy

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Ce fel de rinita este... de la o raceala sau e alergica? pentru ca daca e o alergie e mai complicata treaba pentru ca trebuie sa mergi la alergolog sau imunolog... sa faci niste teste sa vezi la ce esti alergica... si apoi sa incepi un tratament corespunzator la recomandarea medicului... daca e o raceala atunci trebuie sa faci inhalatii... multe... cu sol de inhalat se gaseste la farmacii sub forma de uleiuri de eucalipt, de pin, de brad etc... inhalatii cu sare, bicarbonat si musetel o alta combinatie buna, niste decongestionat nazal care in acelasi timp este si antiinflamator... de preferat ar fi cele din sare de mare ca sa nu faci dependenta... si niste antiinflamatoare orale... nurofen pentru raceala, paracetamol sinus (desi nu e naturist functioneaza )... multa sanatate

| mioara a răspuns:

Beti zilnic o cana cu ceai de hydrastis, silur, flori de soc sau musetel, reduceti congestia nazala adaugand usturoi in dieta sau luati capsule/tablete de usturoi zilnic

regis
| regis a răspuns:

Exista ceva preparat, in niste sticlute mici, maronii cu eticheta verde, este foarte ieftin si foarte eficient. Imi amintesc doar ca e ceva cu "mesteacan pufos", insa am un lapsus ingrozitor. Poti intreba la farmacie, revin si eu cu informatia daca imi amintesc exact.

| Crissa_4407 explică:

Costa 15, 3euro...nu inteleg? as pute sa gasesc si in italia? in farmacii? multumesc anticipat (pentru DiMoDi(F) )

| idanna a răspuns:

Intr-un pahar cu apa la temperatura camerei pune putina sare -o lingurita(sare mare nu din aceea fina) amesteca bine si lasa sarea sa se aseze si apa sa se limpezeasca. tragi apa din aceea pe nas si sa iti iasa pe gura, e f neplacut dar scapi...garantat! SANATATE gagico...