| Lixiii a întrebat:

Pentru fete: Deci, eu port un sutien mic, adica fara sarma sa te jeneze fara buretel... e perfect pentru varsta mea...(12) Dar. intrebarea este, Se pot lasa saniisadsau altcevasad?
Nu il port non-stop. Multumeschappy
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

Din cate stiu eu, s-a dovedit faptul ca sutienul iti formeaza sanii si nu ii lasa, nu lasa, de fapt, muschiul sa se lungeasca.
Asa ca e foarte indicat sa folosesti sutien, sau bustiere. Cand vei incepe sa folosesti sutien, ar fi bine sa fii atenta ce iti cumperi, sa nu aiba sarma foarte dura. E bine sa iti cumpari de la firme specializate pe acest domeniu, pentru a nu avea alte probleme.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La varsta ta, daca ai sanii mici nu este necesar sa porti sutien tot timpul( cu exceptia orelor de sport pentru a evita microtraumele tesutului glandular atunci cand sanul se izbeste repetat de planul dur al coastelor).
Sanii nu se lasa din cauza sutienului pentru ca sanul NU are muschi! --- sanii se lasa din alte cauze :
*diminuarea elasticitatii pielii( apare odata cu inaintarea in varsta ) **distensia ligamentelor Cooper si marirea in volum a tesutului adipos din componenta sanului( apare la sarcina/alaptare sau atunci cand te ingrasi prea mult ).

| Liviucu a răspuns:

Singurele conditii sunt: sa nu fie stramt si sa nu il porti pana si in somn, deci excesiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai de ce sa-ti faci probleme la varsta asta stai linistita. Sanii se lasa din alte motive:schimbaree-n greutate brusca, sarcinaa etc. Asa ca nu-ti mai fa atat de multe griji.bafta multa!

| αnny a răspuns:

Nu.Nu-i nici o problema (pentru sani) daca poti sutien. Dimpotriva daca nu porti sutien ti se lasa sanii.