| Johander4k a întrebat:

Pentru început salut. Sper să găsesc vreo persoană de ajutor aici. Am o problemă de sănătate mai gravă o pot numi eu. Am dureri foarte mari de stomac sau mă rog în partea de mijloc a abdomenului. Țin să precizez că mă doare și spatele când începe durerea de "stomac". Durerile au început acum 4-5 luni dar le-am neglijat. Momentan locuiesc în Germania unde spitalele sunt la "mama" lor. După 4 luni de durere nu am mai suportat și am mers la spital. Mă înțelegeam foarte puțin în Engleză cu ei. Nu m-au băgat la urgențe și m-am așezat la locul meu, cum nu am murit 4 luni nu mor acum. M-a analizat un doctor 5-10 minute. M-a trimis la farmacie pentru o cutie de pastile la 5 euro precum că am nevralgie intercostală. Ok, tot normal. După 2 săptămâni mă trezeam și noaptea de durere. Nu am suportat și iar am mers din nou la spital. După ce m-am certat puțin cu ei m-au băgat la analize. După analizele de sânge mi-au mai făcut un ecograf dacă nu mă înșel (același aparat pentru consultul gravidelor) și m-au trimis acasă că analizele sunt normale. Am analizat eu puțin analizele acasă și singura problemă e că am deficiență de hemoglobine și ARN-ul (anticoagularea sângelui) ridicat. Dacă are cineva vreo cunoștință în acest domeniu poate mă ajută cineva cu un sfat. Mi-e frică să nu fie ulcer, gastrită etc. Sau pur și simplu e din cauza stresului. sad Nu am probleme cu scaunul sau urinarea. Durerile se activează în general când mănânc, beau sucuri acidulate, mă enervez sau pur și simplu fac diverse activități. Singurul tratament pe care l-am găsit este 0.25g - 0.5g cocaina, 1-3 pastile de paracetamol și să mă bag în pat cu căștile la maxim cu melodii de relaxare. Dar nici în pat nu pot sta uneori. Ori mă plimb prin cameră ori mă legăn pe un scaun de birou.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Deficienta de hemoglobina (anemia) este o boala grava. ARN-ul se găsește în mod normal in corpul nostru, nu este o boala. Doamne ferește să iei cocaina! Ai incercat sa iei antiacide sau inhibitori ai pompei de protoni? Daca te ajuta știi măcar că sunt șanse să fie gastrita/ulcer. Ulcerul iarăși poate fi provocat de Helicobacter. Daca iei antiinflamatoare cu siguranță te va durea mai tare stomacul, insa cocaina nu este un remediu pe termen lung.

| Johander4k explică (pentru WhiteLife):

Am să încerc mâine dimineață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ARN? cocaina? Ce naiba. Este o boala functionala gastrointestinala, daca ai medic acolo cere trimitere la gastroenterolog, nu ai ce sa cauti in spital ca esti cronic. Ce analize ai facut? Arata poza ca iti zic eu daca inseamma ca nu ai nimic la ficat, pancreas, sau daca e sansa de tumoare. Nu mai lua paracetamol, ibuprofen. Gastrita se simte diferit de ulcer

| anonim_4396 a răspuns (pentru Johander4k):

E o usoara anemie, posibil sa ai sangerare la nivelul stomacului asa ca mergi la gastroenterolog si spune ce te deranjeaza. Poate fi si sangerare in intestin. Este un test de scaun pentru hemoragii, o sa te puna sa il faci

| Carmen1408 a răspuns:

Buna, poate fii gastrită, dar gastrită am și eu și multă lume. Cel mai bun tratament este sa ai grija ce mănânci și ce bei! Sa nu o avansezi mai rău, bea ceai de mușețel dimineața cu o felie de pâine prăjită, nu ți face sucuri naturale, nu mânca portocale sau depinde ce îți provoacă durerile. Arsuri ai? Dacă ai, mănâncă doar pâine prăjită cu legume, carne fiarta sau pe grătar, încearcă un regim pentru o săptămâna. Și lasă sucurile! Bea doar apa